27 Ocak 2022 Perşembe

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ziyaretleri bugün başladı.

Papa Françesko’yu taşıyan uçağın bugün öğleden sonra saat 15.00’te Kıbrıs’a ulaşarak Larnaka Uluslararası Havalimanı’na inmesi bekleniyor. Papa’nın 3 günlük Güney Kıbrıs ziyaretinde, güvenliğini sağlamak için 567 Rum polis memuru ve uçar imkânlar dışında, Vatikan ile istişare içerisinde, beraberinde Ada’ya gelecek 100 kişiden oluşan Papa’nın İsviçreli muhafız grubu çalışacak.

Kıbrıs’taki katoliklerle ve diğer temsilcilerle bir araya gelecek olan Papa, saat 17.15’te onuruna Lefkoşa Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenecek karşılama törenine iştirak edecek ve görüşmelerin akabinde bir konuşma yapacak.

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre, Papa Françesko, 2-4 Aralık tarihlerinde Lefkoşa’da olacak. 4-6 Kasım tarihlerinde Yunanistan’a geçecek olan Papa, Atina ve Midilli (Lesvos) adalarını ziyaret edecek.

Papa Françesko, Yunanistan’a Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu’nun davetlisi olarak gelecek ve ziyareti kapsamında Lesvos adasındaki mülteci kamplarını ziyaret ederek göç, mülteci akını, kaçak insan ticaret ve insan hakları konularına vurgu yapması planlanıyor. 

85 yaşındaki Papa’nın, Kıbrıs ziyareti 2013’te seçilmesinden bu yana yurtdışındaki 35’inci yurtdışı ziyareti oluyor. Öte yandan yüzlerce katolik Hristiyanın, Lefkoşa’daki Kutsal Haç Katolik Kilisesi’nde Papa’nın önderlik edeceği ekümenik duaya katılmak üzere Kıbrıs’a seyahat etmesi bekleniyor.

Papa Françesko ile Ekümenik Patrik Bartholomeos (2016)

Papa’nın Kıbrıs ve Yunanistan’a ikinci ziyareti oluyor. Katolik Kilisesi lideri Papa Françesko 2016 senesinde, Ekümenik Patrik Bartholomeos ve Yunan Başepiskoposu İeronimos ile birlikte mültecilerle dayanışma sergilemek amacıyla göç krizinin sembollerinden biri haline dönen Lesvos adasına gelmişti. Katolik Kilisesi lideri Papa Françesko, Lesvos göçmen kamplarında kalan 12 Suriyeli mülteciyi yanına alarak Roma’ya götürmüştü.

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi