22 Nisan 2021 Perşembe

Papa Françesko, Otizmli Çocuklarla Bir Araya Geldi

Papa Françesko, Pazartesi günü otizm spektrum olan çocuklarla bir araya gelerek, Tanrı’nın gözünde herkesin güzel olduğunu söyledi.

Papa, Avusturya’nın St. Pölten kentinde yer alan Ambulatorium Sonnenschein’deki çocukları 21 Eylül’de Vatikan’a kabul etti. Papa Françesko, ‘‘Tanrı dünyayı her renkten çeşitli çiçeklerle yarattı. Her çiçeğin kendine özgü güzelliği var. Her birimiz Tanrı’nın gözünde güzeliz ve O bizi seviyor. Bu da bizlere Tanrı’ya teşekkür etme ihtiyacını hissettiriyor: Teşekkür ederim!’’ ifadelerinde bulundu.

Papa’nın otizmli çocuklarla bir araya geldiği özel ana Aşağı Avusturya valisi Johanna Mikl-Leither ve St. Pölten Episkoposu Alois Schwarz eşlik etti. St. Pölten, ülkenin dokuz eyaletinden biri olan Aşağı Avusturya’nın en büyük şehri ve başkenti.

Ambulatorium Sonnenschein veya Sunshine Ayakta Tedavi Kliniği, iletişim ve davranışı etkileyen gelişimsel bozukluğa sahip olan çocukları desteklemek amacıyla 1995 yılında kuruldu. Merkez günümüze kadar 7 bin’den fazla genci tedavi etti.

Papa, çocuklara Tanrı’ya ‘teşekkür ederim’ demenin ‘güzel bir dua’ olduğunu söyleyerek, ‘‘Tanrı bu şekilde dua etmenizi sever. O zaman küçük bir soru da ekleyebilirsiniz. Örneğin: Yüce İsa, anneme ve babama işlerinde yardım edebilir misin? Hasta olan büyükannemi biraz rahatlatır mısın? Yiyeceği olmayan çocuklara bakabilir misin? Ya da Tanrım, lütfen kiliseyi iyi yönetebilmesi için papaya yardım et diyebilirsiniz. İmanla sorarsanız, Rab kesinlikle işitecektir’’ dedi.

Papa Françesko, 2014 yılında otizmli çocuklarla tanışmıştı. Papa, ‘‘Daha fazla destek sağlayarak otizmli kişilere ve ailelerine yüklenen damgayı ortadan kaldırabiliriz’’ ifadesinde bulundu.

Ambulatorium Sonnenschein ile bağlantısı olan herkes için dua edeceğine söz veren Papa, ‘‘Bu güzel girişim ve size emanet edilen küçüklere bağlılığınız için teşekkür ederim. Bu küçüklerden biri için yaptığınız her şeyi İsa’ya yaptınız’’ dedi. (CNA)

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi