21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa’nın temsilcisi Kardinal Filoni, Hristiyan mülteciler için Irak’ta

Papa Franciscus’un temsilcisi Kardinal Fernando Filoni, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Hıristiyan mültecilerin durumuyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Erbil’e geldi.

Erbil Uluslararası Havalimanı’nda, IKBY Din İşleri Bakanı Kemal Müslüm tarafından karşılanan Filoni, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kürdistan bölgesine ikinci gelişim. İlk gelişimde görevimi yerine getirdim ama aklım burada kaldı. O nedenle sığınmacıların son durumunu yerinde görmek üzere tekrar geldim” dedi.

Filoni, Papa’nın Kürt bölgesini ziyaret edeceğine dair söz verdiğini tekrarlarken bunun ne zaman gerçekleşeceğinin henüz netleştirilmediğini ifade etti.

Papa’nın talebi üzerine ve temsilcisi olarak Kürt bölgesinde bulunduğunu hatırlatan Filoni, “Kürdistan bölgesine, Hristiyan sığınmacılara yönelik yardımlarından dolayı özellikle teşekkür ediyorum. Papa’da Kürdistan bölgesine teşekkür ve takdirlerini yolladı” şeklinde konuştu.

Bu haftanın Hristiyan alemi için önemli olduğunu vurgulayan Filoni şunları kaydetti: “İnancımıza göre bu hafta içinde İsa Mesih kardinal filonigökyüzüne çıkıp hayatını milletine bağışladı. Yaşam bu hafta içinde yenileniyor. Bu vesileyle sığınmacıların yaşamlarının yenilenmesini ve evlerine dönmelerini diliyoruz.”

IKBY Din İşleri Bakanı Kemal Müslüm ise Filoni’nin Erbil’de bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Konuğumuz, Papa’nın resmi temsilcisi olarak Kürdistan’da bulunmaktadır. Ziyaretin amacı sığınmacıların durumunun yakından görmek ve ihtiyaçları tesbit etmektir. Ayrıca sığınmacıların taleplerinin karşılanması için kendileri uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunacak.

Kardinal Filoni’nin, IKBY temasları kapsamında Duhok, Süleymaniye ve Kerkük kentlerinde bulunan sığınmacıların yanı sıra Ezidilerin kutsal mekanı Laleş’i de ziyaret edeceği belirtildi.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi