21 Nisan 2021 Çarşamba

Polis, Güney Mısır’da Hristiyan Karşıtı Çetelerle Çatıştı

Mısır’ın Güney’inde bulunan El-Uksur’da polis, Hristiyanların yaşadığı bölgeye öfkeyle yaklaşan radikal grubu dağıtabilmek için biber gazı kullandı.

Habere göre, geçen hafta Cuma günü meydana gelen çatışmalarda dört polis ve radikal gruptan yedi kişi yaralandığı, ayrıca sekiz tutuklamanın yapıldığı belirtildi.

Antik bir kent olan El-Uksur’un güneyindeki Moheidat ilçesinde yaşayan radikal köylüler, çatışmaların nedeninin ailesi tarafından evde hapis tutulan ve eski dinine dönmesi için baskı yapılan Hristiyan bir genç kızın haberini aldıkları zaman ortaya çıktığını söylediler. Ancak kızın ailesinin suçlamaları reddettiği belirtildi.

Bu gibi benzer olaylar geçmişte mezhep çatışmalarına yol açmış, 92 milyonluk Mısır’ın yüzde 10’unu Hristiyanlar ve radikaller arasındaki ilişkilere uzun vadede zarar vermişti.

Ayrıca, Mısır’da yaşayan Hristiyanlar, özellikle hükümet yetkisinin zayıf olduğu ve radikallerin güçlü olduğu kırsal alanlarda, ayrımcılık yapan yetkililerden şikayetçi oldukları söyleniyor.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi