21 Nisan 2021 Çarşamba

Rus sınır muhafızları Başepiskopos Kliment’i gözaltına aldı

Rus Sınır Muhafızları, Ukrayna’nın ana kısmı ile Rusya tarafından işgal edilen Kırım arasındaki idari sınırda, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Kırım ve Akmescit Başepiskoposu Kliment’i sebep belirtmeden iki saate yakın gözaltında tuttular.

“Kırım’ın Sesi” haber ajansına konu ile ilgili açıklama yapan Başepiskopos, gözaltına alınma sebeplerinin ona açıklanmadığı, ayrıca Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmına çıkarken de  gözaltına alındığını hatırlatarak, “Bu uygulama, daha önce idari sınırda Kırımoğlu, Çubarov ve Şukudjiyev’in başlarına gelen durumları hatırlatıyor. Onlarda bir zamanlar sınırda sorun yaşıyorlardı, şimdi ise yarımadaya girişleri tamamen yasaklanmış durumda” diye anlattı.

Geçen hafta, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Kırım ve Akmescit Başepiskoposu Kliment, Kırım Tatar temsilcileriyle birlikte Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM)  sonbahar oturumuna katılarak işgal edilen Kırım’ın sorunlarının tartışıldığı etkinliklere iştirak etmişti.

Kırım haber ajansına göre, AKPM oturumu sırasında Kliment, Avrupalı milletvekillerini işgal edilen Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarını baskılardan korumaya çağırmıştı. Konuşmasında ayrıca Ukrayna kilisesi ve Ukrayna diline de yarımadada baskı yapıldığını belirten Başepiskopos, “Kiev Patrikhanesine bağlı olan Ukrayna Ortodoks Kilisesi, Ukrayna milli, kültür ve ruhani hareketinin temeli olduğundan siyasi baskılara uğruyor. Söz konusu baskılar Ukraynalı toplumunun yok sayılmasına yol açıyor. Kırım’da Ukraince dili korunmuyor, geliştirilmiyor, baskıcı Rusya yönetim organları tarafından yok edilme tehlikesi mevcut” diye kaydetmişti.

Şubat 2015’te Kırım’ın Rusya’ya ilhakından sonra baskılarla karşı karşıya kalan Kırım’daki Kiev Patrikhanesi’ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin arsası Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) verildi. Kırım’ın Rusya’ya tarafından işgalinden sonra Kiev Patrikhanesi’ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin temsilcileri takibe ve baskıya uğradı. 2 Ukrayna Ortodoks Kilisesi kapatıldı. Ayrıca Sivastopol’deki  (Akyar) Yunan Katolik Kiliseleri’ne de kilit vuruldu.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi