19 Nisan 2021 Pazartesi

Salgında ‘Komple Teorilerine’ İnananların Sayısı Arttı

Uluslararası düzeyde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs, insanların büyük bir kısmını eğitim düzeylerinden bağımsız bir şekilde endişe verici bir şekilde komplo teorilerine inanmaya yatkın hale getirdi. Bu durumun temel nedenleri arasında ise hükümete duyulan güvensizliği artması ile salgının getirdiği ekonomik ve sosyal problemler yer alıyor. Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’de yaklaşık 8 bin kişi üzerinde yapılan çalışma, katılımcı ülkelerin tamamında koronavirüs ve aşıyla ilgili yanlış bilgilere yaygın inanç seviyelerini gösterdi. Bununla birlikte, aşılara ve hükümete karşı duyulan şüphenin Fransa’da en yüksek seviyeye ulaştığı görüldü.

NTV Haber’den Ayşegül Engür Dahi’nin hazırladığı habere göre, Fransız araştırma merkezi Cevipof, Almanya, İtalya, İngiltere ve Fransa‘dan 8 bin kişinin dahil edildiği büyük bir anket çalışması gerçekleştirdi. Geçen yıldan bu yana iki kez yapılan anket, Avrupalıların koronavirüs salgını nedeniyle hükümete olan güveninin oldukça düştüğünü ve bu durumun onları komplo teorilerine inanmaya açık hale getirdiğini ortaya koydu.

“HÜKÜMETLER PANDEMİYİ BİYO-İKTİDAR AMACIYLA KULLANIYOR”

Ankete katılanların Fransa’da yüzde 36’sından fazlası, İtalya ve Almanya’da yüzde 32’si ve İngiltere’de yüzde 31’i, hükümetlerin aşıların riskleri örtbas etmek için ilaç şirketleriyle birlikte çalıştıklarını düşündüğünü söyledi. Öte yandan, hükümetlerin salgını vatandaşları kontrol etmek ve izlemek için kullandığını düşünenlerin oranı ise sırasıyla, Fransa’da yüzde 42, İngiltere’de yüzde 41, İtalya’da yüzde 40 ve Almanya’da yüzde 39 olarak açıklandı. 

Anket ayrıca, Avrupa’nın kuzeyi ve güneyi arasındaki sosyal ve siyasi güven seviyelerindeki zıtlığı da ortaya çıkardı. Dört ülkenin salgınla ilgili deneyimleri aynı değil: Geçen baharda sert bir darbe alan İtalya kademeli  bir şekilde yeniden açılmaya başlıyor; Her ikisi de birincisinden daha ölümcül ikinci dalgalara sahip olan Almanya ve İngiltere henüz bunu yapamıyor; Fransa ise üçüncü bir tecritten kaçınmayı umuyor.

YORGUN AVRUPALILARIN SAYISINDA KESKİN BİR ARTIŞ YAŞANDI

Bununla birlikte, zihinsel durumlarını en iyi tanımlayan kelime sorulduğunda, Fransızların yüzde 41’i “yorgun” u seçti. Geçen yıl ülkede bu soruya aynı yanıtı verenlerin oranı yüzde 28’di. Çalışmaya ilk kez dahil edilen İtalya’da bu oranın yüzde 40 olduğu görüldü. İngiltere  ve Almanya’da ise yorgun olduğunu bildirenlerin sayısı geçen seneye kıyasla sırasıyla yüzde 19’dan yüzde 31’e ve yüzde 7’den yüzde 15’e yükseldi.

Benzer şekilde, “üzgün” kelimesini seçenlerin oranı Fransa’da yüzde 34 ile 12 puan artarken, İtalya’da yüzde 24 oldu. Aynı zamanda Almanya’da ikiye katlanarak yüze 14’e yükseldi ve İngiltere’de yüzde 16’ya çıktı. Diğer taraftan, çalışmayı gerçekleştiren analistlerden Bruno Cautres, “Dünyanın her yerinde insanlar Covid-19 pandemisi nedeniyle oldukça endişeli. Ancak, Fransa’da hükümete duyulan güvensizliğin çok daha çarpıcı boyutlara ulaştığı ortada” ifadelerini kullandı. 

ALMANYA’DA HÜKÜMETE GÜVEN ORANI YÜZDE 74’TEN YÜZDE 56’YA DÜŞTÜ 

Hükümetlerinin krizi ele almasından memnun olup olmadıkları sorulduğunda, geçen yıl Almanların yüzde 74’ü “tamamen” veya “kısmen” yanıtını verirken, bu yıl ülkede hükümet politikalarını destekleyenlerin sayısı yüzde 56’ya düştü. İngiltere’de ise hükümet onayların oranı yüzde 69’dan yüzde 48’e, Fransa’da yüzde 39’dan yüzde 37’ye düştü. İtalya’da ise bu oranın yüzde 52 olduğu görüldü.  Raporun diğer yazarı Gilles Ivaldi, “Bu rapor yapısal faktörlerin bir karışımını temsil ediyor. Hükümetin salgınla mücadeledeki nesnel performansına bakılmaksızın, İtalya’da siyasete güven genellikle daha düşüktür, ancak bu durum daha açık bir şekilde Fransa’da görülüyor ve bu insanların yargılarına da yansıyor” dedi.

Bununla birlikte, genel olarak siyaset hakkında ne düşündükleri sorulduğunda Fransızların yüzde 39’u İngilizlerin yüzde 30’una, İtalyanların yüzde  27’si ve Almanların yüzde 24’üne kıyasla  “güvensizlik” kelimesini tercih etti. Fransızların yaklaşık yüzde  25’i ve İtalyanların yüzde 31’i ise güçlü bir kelime seçti: “iğrenme“.

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi