8 Aralık 2022 Perşembe

Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin Kuruluşunun 560. Yıldönümü Kutlandı

Rahip Hovagim Serovpyan’a Haç-Madalyon taşıma yetkisi verildi.

Kumkapı Patriklik merkez Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nde, 22 Mayıs 2021 Cumartesi günü, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetinde gerçekleşen törenle, Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin kuruluşunun 560. yıldönümü kutlandı.

Patrik Sahak II’nin riyaset ettiği ayine, Patriklik makamına bağlı Rahipler, Pederler ve patrikliğin ruhani eğitim alanları katılırken, Kumkapı Merkez Surp Asdvadzadzin Kilisesi vakfı başkanı Hrant Moskofyan da hazır bulundu.

Ayin, Patrik Sahak II’nin Patrikhane’den Surp Asdvadzadzin Kilisesi’ne kortej eşliğinde girmesi ile başladı. Ayine katılan tüm din adamları, diyakoslar ve okuyucular tarafından okunan dualar, söylenen ilahilerin ardından Patrik Kadasetli Sahak II, 560 yıllık Patriklik Tahtı’nı kutsadı, sonrasında gönül sözünü dile getiren vaazını konuştu.

Ermenice olarak konuştuğu vaazında özetle; Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin Ermeni Kilisesi için önemini dile getirirken, İstanbul Tahtı’nın, Batı Ermenileri için taşıdığı değerini, Ermeni halkının gelişimi ve kültürü açısından yüzyıllarca önemli bir yer kapladığını söyledi.

560 yıllık mirasın bu günlere taşındığını, bu gün de bu ülkede, kiliseler, okullar, hastaneler, kilise koroları, dernekler, din adamları, öğretmenler, öğrenciler, iş adamları, gazeteler ile ayakta kalan Ermeni halkının, gelecek nesillere bu mirası devredeceğini sözlerine ekledi.

Konuşmasının ardından, patriklik makamına bağlı Rahip Hovagim Serovpyan’a törenle Haç-madalyon taşıma yetkisi verdi ve Kutsal Haç’ı taşıyanların, Haç’ın gücü ile Tanrı’nın takdisine layık olmalarını diledi.

Tören Rab’bin Duası ile son buldu. Ardından Patrik Sahak II kortej eşliğinde kiliseden çıkıp patrikhaneye geçti.

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan'da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin...

Dini Reddedip, Tanrı’ya Yönelmek Mümkün mü?

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, İngilizlerin yaklaşık yarısı herhangi bir dini benimsemediği iddia edildi. Bu durum onların...

50 Bin Yıllık Virüs Yeniden Canlanabilir mi?

Bir grup bilim insanı, Sibirya'da eriyen permafrostların altında yatan virüslerden bazılarını yeniden canlandırdı. Virüslerden birinin yaklaşık 50...

Kilise Kalıntıları 30 Yıl Sonra Tekrar Ortaya Çıktı

Skepsis Antik Kenti'nde hamam ve kilise kalıntıları 30 yıl sonra tekrar ortaya çıktı.Çanakkale'de çok sayıda su kaynağını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi