19 Eylül 2021 Pazar

Umut, İnanç, Dayanışma ve Hizmetin Tanıkları: Haiti’deki Rahibeler

Brezilya Kilisesi ile Haiti Kilisesi’ni birleştiren Nazaré cemaatler arası dayanışma müjde projesinin bir parçası olarak Haiti’ye gönderilen tüm müjdecilere teşekkür etmek için, Rio di Janeiro’nun Yardımcı Episkoposu ve Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) Genel Sekreteri Monsenyör Joel Portela Amado başkanlığında, 17 Temmuz Cumartesi günü CNBB’nin merkezindeki Our Lady Aparecida Kilisesi’nde bir Efkaristiya Günü kutlandı.

Brezilya Dinler Konferansı (CRB) başkanı Sr. Maria Inês Vieira Ribeiro, özel olarak çekilmiş bir video mesajında, ülkenin 2010 yılında şiddetli bir depremle sarsılmasından ve yaklaşık 300.000 kişinin ölümüne yol açmasından bu yana Haiti’de Brezilyalı din adamlarının varlığı hakkında yorum yapıyor. Rahibe, Brezilya Ulusal Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Brezilya Dini Konferansı (CRB) tarafından, Caritas Brezilya’nın desteğiyle ve Port-au -Prince’in Haiti Başpiskoposluğu ve Haiti Dini Konferansı (CHR) ile iş birliği içinde geliştirilen cemaatler arası misyonerlik projesinin zorlukları hakkında konuşuyor.

Agenzia Fides’e gönderilen videoda, Haiti halkının karşılaştığı ve maalesef bugün bile devam eden güçlükler anlatılıyor: “Haiti dramatik bir dönemden geçiyor. Latin Amerika’nın en fakir ülkesi” diye altını çizen Rahibe Maria Inês, Haiti’deki Brezilya Kilisesi’nin varlığının, 19 keşiş ile birlikte misyonun farklı aşamalarında yer alan 19 kadın dini cemaati aracılığıyla, Haiti halkının acılarını en azından biraz hafifletmesini amaçlıyor. CRB başkanına göre, bu rahibeler, özellikle depremin ardından yaşanan acı anında bir dayanışma kaynağıydı ve hala da öyleler: “En önemli şey onların varlığı. Haiti halkı şunu biliyor: bu rahibeler bizimle, Bize destek oluyorlar, inanç, dayanışma, sosyal hizmet alanında umut oluyorlar” dedi.

2010’dan 2021’e kadar Haiti’deki Misyona katılan Cemaatler ve Dini Enstitüler bunlardı: Pious Maestre Venerini, Providence of Gap’in Kızkardeşleri, Providence’ın Küçük Kızkardeşleri, Fransisken Kateşistleri, İskenderiyeli Aziz Catherine’in Kızkardeşleri, İlahi Takdirin Kızkardeşleri, İlahi Sevginin Kızları, İlahi Takdirin Karmelitleri, Tanrı’nın Takdiri’nin Fransiskanları, Çarmıha Gerilmiş İsa Mesih’in Müjdecileri, İsa Mesih’in Aziz Teresa Topluluğu, En Kutsal Üçlü Birlik’in Hizmetkarları, Aziz Yusuf’un Fransiskenleri, Kral İsa’nın Fransisken Kızkardeşleri,  Hristiyan Eğitimi’nin keşişleri, Apostolik Yaşam Kardeşliği ve Umut Derneği, Vedruna Karmelitleri Cemaati, Giuseppino Enstitüsü, St. Charles Borromeo Müjdecileri.

CNBB, web portalında, depremden hemen sonra ayrılan ilk gruptan en son çalışmalara kadar, cemaatler arası proje sayesinde Haiti’de yürütülen faaliyetleri gösteren bir dizi katılım yayınlıyor.

Müjdecilik çalışmasının önemli bir yönü, insanların itibarlarını yeniden kazanmalarına, öz saygılarını artırmalarına, umutlarını ve projelerini yeniden inşa etmelerine yardımcı olma taahhüdüdür. (fides.org)

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi