22 Haziran 2021 Salı

Vatikan, Yapay Zeka İçin Etik İlkeler Geliştirdi

Roma Katolik Kilisesi, yapay zeka etiği üzerinde çalışmak için IBM ve Microsoft ile bir araya geldi.

Papa Françesko, bu toplantıya video konferans yöntemiyle katılacaktı fakat soğuk algınlığı nedeniyle bu planını iptal etmek zorunda kaldı.

İki teknoloji devinin liderleri Roma’daki kilise yetkilileriyle bir araya geldi ve “insan merkezli yapay zeka tasarımı” için işbirliği yaptı.

Microsoft başkanı Brad Smith, projeyi imzalama etkinliğinde yaptığı açıklamada “İnsanların, bizi birbirimize zıt olmamıza rağmen bir amaç için beraber çalışan ekipler olarak düşünmesini istiyorum. Bu teknoloji ile beraber dünyanın her yerinden farklı görüşleri paylaşan birçok insanın birlik olmasını amaçlıyoruz” dedi.

Brad Smith

Brad Smith’in söyledikleri, kendisinden sonra yazılı açıklama yapıp ilk kez konuyla ilgili ayrıntılar paylaşan Papa Françesko tarafından da desteklendi.

“Roma Etik Çağrısı” olarak isimlendirilen bu sözleşme, IBM Genel Başkan Yardımcısı John Kelly, Papalık Yaşam Akademisi Başpiskoposu Vincenzo Paglia ve Microsoft Başkanı Brad Smith tarafından imzalandı.

John Kelly

Ayrıca yine aynı toplantıda Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu Müdürü QU Dongyu ve İtalya Teknoloji Bakanı Paola Pisano da sözleşmeye imza atanlar arasında yer aldı.

Mevcut dönemi bir çeşit “rönesans” olarak isimlendiren konuşmacılar, yapay zeka buluşunun, insanlığın gelişimi için matbaa veya içten yanmalı motorun icadı kadar önemli olacağını söylediler.

Microsoft başkanı Brad Smith: “Sanırım zor bir dönemdeyiz çünkü dünyanın pek çok yerinde kutuplaşma fazlasıyla mevcut. Bizi birbirimizden ayıran boşlukları kapatmak için çalışabilecek insanlara ihtiyacımız var. Bu yüzden Katolik Kilisesi ve Microsoft’a bir bakıyorum, ve… Neden olmasın?” açıklamasında bulundu.

Bir araya gelen ekip, etik ve teknoloji üzerine yeni bir diyalog başlatmak istiyor ve diğer şirketleri birlikte çalışmaya davet ediyor.

Bu konuyla ilgili Başepiskopos Paglia; “Bu projede İncil’in verdiği ilhamın çok önemli olduğunu söylemeliyim. Çünkü İncil bizi hizmet etmeye, kardeşliği bölmek yerine yaymaya davet ediyor” dedi.

Papa Françesko, sonradan yaptığı yazılı açıklamada, “Eşitsizliklerin sürdüğü bu dönemin en büyük tehlikelerinden biri de yeni teknolojilerin sunduğu muazzam potansiyelden uzak kalmaktır” dedi. (O.D/BBC)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi