4 Şubat 2023 Cumartesi

Yerinden Edilmiş Kişiler İçin Dayanışma Çağrısı

Sudan ile Güney Sudan sınırında bulunan Abyei bölgesinde gerçekleşen etnik çatışmalar nedeniyle ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin durumu kötüleşmeye devam ediyor.

El Obeid episkoposu Yunan Tombe Trily, insani bir felaketle yüzleşen halka yardım eli uzattı. Aynı zamanda Sudan ve Güney Sudan Episkoposlar Konferansı’nın (SSSCBC) başkanı olan episkopos, St. Mary kilisesine yaptığı pastoral ziyaretin ardından, Hristiyan kurumlara ve uluslararası topluma çağrıda bulundu. Episkopos, ‘‘Özellikle Caritas Güney Sudan’a, en kısa zamanda bölge halkına gıda ve sağlık hizmetlerini sağlama çağrısında bulunuyorum. Sudan Cumhuriyeti ve Güney Sudan’ı sıkı çalışmaya ve Abyei sorununa hızla bir çözüm bulmaya davet ediyorum’’ dedi.

Şubat 2022’de Abyei’de Ngok Dinka ile Twiic Mayardit Dinka arasında yeni bir etnik çatışma çıktı. Yerel kaynaklara göre, 10 Ekim’de şiddet olayları yeniden başladı. Çatışmalar sonucu evler yakıldı ve yağmalandı. Her iki taraftan hayatını kaybedenler oldu ve binlerce kişi yerinden edildi. 

Papa Françesko, Temmuz ayında ertelenen ziyareti gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 19 Kasım 2022’de Vatikan’da düzenlenen Afrika CUAMM Doktorları Buluşması’nda katılımcılara seslenen Papa, 2023’ün başlarında ziyaretin gerçekleşmesini umduğunu söyledi. Güney Sudan’daki halkın yaşadığı acılara atıfta bulunan Papa Françesko, ‘‘Bugün bize gündelik ekmeğimizi ver diye dua ettiğimizde ne söylediğimizi iyi düşünmeliyiz. Çünkü dünyanın bazı yerlerinde binlerce kadın ve erkek kırıntılarla karnını doyurmaya çalışıyor’’ dedi.

Kapsamlı Barış Anlaşması’nda Abyei Protokolü tarafından ‘özel idari statü’ olarak kabul edilen Abyei, Güney Sudan ile Sudan arasındaki sınır bölgesinde bulunan 10.546 km2‘lik bir alandır. Abyei Protokolü uyarınca, bölge geçici olarak her iki ülkenin de bir parçası olarak kabul edildi. Ancak şiddete varan ve 2004 barış anlaşmasını tehdit eden anlaşmazlıkların ardından, uluslararası bir tahkim süreci, Abyei’nin sınırını yeniden çizdi ve yeni sınır tüm taraflarca onaylandı. (Fides)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi