27 Şubat 2021 Cumartesi

Protestolar Sırasında, ABD’deki Birçok Kilise Hasar Gördü

Washington D.C’de Beyaz Saray yakınlarındaki Lafayette Meydanı’nda yer alan tarihi St. John Episkopal Kilisesi’nde isyancılar tarafından yangın çıkarıldı. 

Fox News Beyaz Saray muhabiri Kevin Corke, kilise duvarlarına yazılar yazıldığını ve bodrum katının ateşe verildiğini bildirerek, ‘‘Korkunç ve üzücü bir manzara. St. John Kilisesi birçok yönden bir dönem noktası. Bu güzel kiliseyi alevler içinde görmek çok zor. Umarım yangın en kısa zamanda söndürülebilir’’ açıklamasında bulundu. 

Fox News sunucusu Shannon Bream ise, kilisenin tarihi önemine değinerek, ‘‘Çok sayıda ABD Başkanı o sıralarda oturdu. Ulusal sıkıntı zamanlarında ve Pazar ibadetlerinde St. John Kilisesi’ne gidildi. Başkanlar ve aileleri Lafayette Parkı’nda ve kilisenin sıralarında yürüdü. ABD Başkanlarının yemin törenleri burada gerçekleşti’’ ifadelerinde bulundu.

Kiliselere düzenlenen saldırılar bununla sınırlı kalmadı. Kaliforniya, Minnesota, New Yok, Kentucky, Teksas ve Colorado’daki birçok kiliselere saldırı düzenlendi. Denver’de yer alan Immaculate Conception Katedral Bazilikası’na yönelik saldırı kalıcı hasara yol açtı. ‘Tanrı öldü’ sloganları yazılan kilise duvarları din karşıtı ifadeler ve sembollerle kaplandı. Katedralin etrafındaki kapıların kalıcı hasara bağlı olarak değiştirilmesi gerektiği düşünülüyor. Katedralin en değerli pencereleri zarar görmese de, katedral kampüsündeki pencereler paramparça oldu.

Pazar günü, New York Başepiskoposu ve Dini Liderler Komisyonu Başkanı Kardinal Timothy Dolan, Floyd’un ölümünü, şiddeti ve yağmalamayı kınayan ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, ‘‘George Floyd adına düzenlenen barışçıl protestolara saygı duyuyoruz. Ayrıca Floyd’un ailesinin de acılarını paylaşıyoruz. Ama içimizdeki öfkeyi büyüterek birbirimizi tehlikeye atamayız. Yağma ve şiddet olayları bizleri birlikteliğin gücünden uzaklaştırıyor’’ ifadeleri yer aldı. 

Dallas şehir merkezinde bulunan St.Jude Şapeli de Cuma günü geç saatlerde saldırıya maruz kaldı ve şapelde ciddi hasar meydana geldi. Peder Jonathan Austin, ‘‘Cuma akşamı geç saatlerde St. Jude’da saldırıya maruz kaldık. Saldırganlar kaya parçalarını pencerelerden aşağı attı’’ dedi. Saldırı sonucunda şapelin önündeki üç pencere tamamen parçalandı. Peder, ‘‘Bu cam bölmeler hiçbir şey değil, cam her zaman kırılıyor. Ama geçen hafta George Floyd’un hayatı, yaşama saygı göstermeyen biri tarafından elinden alındı’’ sözleriyle herkesi gerçek barışı savunmaya davet etti ve Floyd’a, ailesine ve hayatını kaybedenlere dua etti.

Louisville’deki Assumption Katedrali de, protestocular tarafından atılan taş parçaları nedeniyle hasar gördü. Bölgede yaşayan Başepiskopos Joseph Kurtz, barışçıl gösterileri desteklediğini belirtirken, şiddet olaylarını kınadı.

Protestoların başladığı Minneapolis’te yer alan ABD’nin ilk bazilikası St. Mary Bazilikası’nda da ufak çaplı hasar meydana geldi. Bazilika sözcüsünün yaptığı açıklamada, ‘‘St. Mary Bazilikası’nda küçük çaplı hasar meydana geldi. Olay sırasında kimse yaralanmadı. Şehrimizin esenliği ve barışı için dua ettiğimiz sırada saldırı gerçekleşti’’ dedi.

Los Angeles’ta yer alan St. Peter Katedrali de, protestolar sırasında polis karşıtı mesajlarla saldırıya uğradı. Katedral, Facebook üzerinden duvarlara mesaj yazanların görüntülerini paylaşarak, herkese barış ve esenlik diledi. (CP, Catholicnewsagency)

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi