6 Mayıs 2021 Perşembe

Protestolar Sırasında, ABD’deki Birçok Kilise Hasar Gördü

Washington D.C’de Beyaz Saray yakınlarındaki Lafayette Meydanı’nda yer alan tarihi St. John Episkopal Kilisesi’nde isyancılar tarafından yangın çıkarıldı. 

Fox News Beyaz Saray muhabiri Kevin Corke, kilise duvarlarına yazılar yazıldığını ve bodrum katının ateşe verildiğini bildirerek, ‘‘Korkunç ve üzücü bir manzara. St. John Kilisesi birçok yönden bir dönem noktası. Bu güzel kiliseyi alevler içinde görmek çok zor. Umarım yangın en kısa zamanda söndürülebilir’’ açıklamasında bulundu. 

Fox News sunucusu Shannon Bream ise, kilisenin tarihi önemine değinerek, ‘‘Çok sayıda ABD Başkanı o sıralarda oturdu. Ulusal sıkıntı zamanlarında ve Pazar ibadetlerinde St. John Kilisesi’ne gidildi. Başkanlar ve aileleri Lafayette Parkı’nda ve kilisenin sıralarında yürüdü. ABD Başkanlarının yemin törenleri burada gerçekleşti’’ ifadelerinde bulundu.

Kiliselere düzenlenen saldırılar bununla sınırlı kalmadı. Kaliforniya, Minnesota, New Yok, Kentucky, Teksas ve Colorado’daki birçok kiliselere saldırı düzenlendi. Denver’de yer alan Immaculate Conception Katedral Bazilikası’na yönelik saldırı kalıcı hasara yol açtı. ‘Tanrı öldü’ sloganları yazılan kilise duvarları din karşıtı ifadeler ve sembollerle kaplandı. Katedralin etrafındaki kapıların kalıcı hasara bağlı olarak değiştirilmesi gerektiği düşünülüyor. Katedralin en değerli pencereleri zarar görmese de, katedral kampüsündeki pencereler paramparça oldu.

Pazar günü, New York Başepiskoposu ve Dini Liderler Komisyonu Başkanı Kardinal Timothy Dolan, Floyd’un ölümünü, şiddeti ve yağmalamayı kınayan ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, ‘‘George Floyd adına düzenlenen barışçıl protestolara saygı duyuyoruz. Ayrıca Floyd’un ailesinin de acılarını paylaşıyoruz. Ama içimizdeki öfkeyi büyüterek birbirimizi tehlikeye atamayız. Yağma ve şiddet olayları bizleri birlikteliğin gücünden uzaklaştırıyor’’ ifadeleri yer aldı. 

Dallas şehir merkezinde bulunan St.Jude Şapeli de Cuma günü geç saatlerde saldırıya maruz kaldı ve şapelde ciddi hasar meydana geldi. Peder Jonathan Austin, ‘‘Cuma akşamı geç saatlerde St. Jude’da saldırıya maruz kaldık. Saldırganlar kaya parçalarını pencerelerden aşağı attı’’ dedi. Saldırı sonucunda şapelin önündeki üç pencere tamamen parçalandı. Peder, ‘‘Bu cam bölmeler hiçbir şey değil, cam her zaman kırılıyor. Ama geçen hafta George Floyd’un hayatı, yaşama saygı göstermeyen biri tarafından elinden alındı’’ sözleriyle herkesi gerçek barışı savunmaya davet etti ve Floyd’a, ailesine ve hayatını kaybedenlere dua etti.

Louisville’deki Assumption Katedrali de, protestocular tarafından atılan taş parçaları nedeniyle hasar gördü. Bölgede yaşayan Başepiskopos Joseph Kurtz, barışçıl gösterileri desteklediğini belirtirken, şiddet olaylarını kınadı.

Protestoların başladığı Minneapolis’te yer alan ABD’nin ilk bazilikası St. Mary Bazilikası’nda da ufak çaplı hasar meydana geldi. Bazilika sözcüsünün yaptığı açıklamada, ‘‘St. Mary Bazilikası’nda küçük çaplı hasar meydana geldi. Olay sırasında kimse yaralanmadı. Şehrimizin esenliği ve barışı için dua ettiğimiz sırada saldırı gerçekleşti’’ dedi.

Los Angeles’ta yer alan St. Peter Katedrali de, protestolar sırasında polis karşıtı mesajlarla saldırıya uğradı. Katedral, Facebook üzerinden duvarlara mesaj yazanların görüntülerini paylaşarak, herkese barış ve esenlik diledi. (CP, Catholicnewsagency)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azınlık Cemaati Temsilcileriyle Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.Çankaya Köşkü'nde, azınlık cemaatlerinin temsilcilerinin katılımıyla...

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi