27 Eylül 2022 Salı

Açlık ve Gıda Güvensizliği, Afrika Genelinde Sorunları Artırabilir

Güney Afrika merkezli Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü (ISS) tarafından hazırlanan rapora göre, açlık ve gıda güvensizliği Afrika’da artan ölçüde toplumsal huzursuzluk, istikrarsızlık ve şiddete yol açabilir.

”Yemek” (Tersten yazılmış)

ISS, tedarik zinciri aksaklıklarının, iklim şoklarının, emtia fiyatlarındaki hızlı artışların ve sokağa çıkma kısıtlamalarının neden olduğu gıda kıtlığının toplumsal huzursuzluk için zemin yarattığını bildirdi. Rapor, gıda güvensizliğinin sadece açlığa ve kıtlığa değil, aynı zamanda şiddet olaylarında artışa neden olabileceğini gösteriyor. Buna Hristiyanlara yönelik zulüm vakaları da dâhil.

ISS, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) küresel gıda fiyatlarının yaklaşık on yıl boyunca hızlı artışına ilişkin verilerini aktardı. Örneğin, yedi milyon Nijeryalı, artan gıda fiyatlarının neden olduğu enflasyon nedeniyle yoksulluğa mahkûm edildi. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu’nun ‘Hristiyan soykırımı’ olarak adlandırdığı şiddeti artırdı. FAO ekonomisti Abdolreza Abbassian, toplumsal huzursuzluk ve şiddetin ortaya çıkması için küçük bir kıvılcımın yeterli olduğunu söyledi. Bulgular, aşırılık yanlısı grupların Afrika’nın birçok bölgesinde şiddeti artırdığı bir dönemde açıklandı.

Kasım 2020’de yayınlanan Küresel Terör Endeksi (GTI) raporuna göre, IŞİD terör örgütünün faaliyetleri Ortadoğu’dan Afrika’ya yöneldi. GTI, IŞİD militanlarının Sahra altı Afrika’ya yayılmasının, bölgedeki birçok ülkede terörizmin artmasına yol açtığını söyledi.

ISS raporu ayrıca, 55 ülkede toplam 155 milyon insanın ‘aşırı düzeyde gıda güvensizliği’ yaşadığını ve 520bin’den fazla kişinin ‘kıtlık benzeri koşullarla’ mücadele ettiğini bildiren Temmuz 2021 Oxfam raporunu takip ediyor. Raporda, ‘‘Afrika’nın sosyal, çevresel, ekonomik ve politik zorlukları, bölgeyi huzursuzluğa hazır hale getiriyor. Afrika ülkelerinin karşı karşıya olduğu zayıf konumu göz önüne alındığında, gıda güvensizliği, şiddet olaylarını ateşleyecek kıvılcım olabilir. Yardım eli uzatılabilir. ”food.gives” adlı yeni girişim sayesinde Barnabas Fonu, gıda güvensizliği, açlık ve kıtlığa karşı mücadeleye katılıyor. ”food.gives”in çalışmaları büyüyor ve ivme kazanıyor. Güney Afrika’dan Zimbabwe ve Mozambik’teki inanlılara gıda tedariklerini teslim ettik ve Tanrı’nın izniyle yıl sonuna dek kuru gıda yüklü ilk nakliye konteynerleri, Güney Asya’daki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşması için İngiltere ve Avustralya’dan ayrılmış olacak’’ ifadeleri yer aldı. (barnabasfund)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi