17 Haziran 2021 Perşembe

Avusturya, Orta Doğu’daki Hristiyan Soykırımını Kabul Etti

Avusturya, Ortadoğu’da Hristiyanlara karşı yapılan soykırımlarının IŞİD yüzünden gerçekleştiğini kabul eden ilk ülke oldu.

Avusturya hükümeti Irak ve Suriye’de Hristiyanlara karşı işlenen soykırımları resmi olarak kabul eden ülke olmakla kalmayıp, aynı zamanda soykırım mağdurlarına gereken yardımların sağlanabilmesi için 7 maddelik bir plan da hazırladı.

Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi, Avusturya Milli Konseyi’nin resmi olarak tanımış olduğu IŞİD kaynaklı soykırım mağdurları için hazırlanan 7 maddelik yardım planının en az 3 maddesine yardımcı olacağını açıkladı.

Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi’nin konu ile ilgili yayınladığı bir bildiride; ‘’Avusturya dünya çapında soykırım ve zulümlere karşı kararlı bir duruş sergileyen ilk ülke oldu. Bu ileriye doğru atılan büyük bir adım’’ açıklamasında bulundu.

7 maddelik plana göre; soykırımdan kaçan Hristiyanlar için güvenli bölgelerin oluşturulması ve IŞİD’i yenmek için uluslararası koalisyon çerçevesinde savaşa desteğin artırılması öngörülüyor.

Avusturya yardım planını Birleşmiş Milletler Konseyi’ne de gönderdi. Söz konusu IŞİD olunca, konsey fazla vakit kaybetmeden birlik çalışmaları konusunda olumlu yanıt verdi.

Hristiyan organizasyonu «Open Doors» ve «Middle East Concern» soykırımlar ile ilgili yayınlamış oldukları raporda; ‘’2011 yılından beri Suriye ve Irak bölgelerinde yaşayan yerli Hristiyanların yüzde sekseni evlerini terk edip komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Soykırım mağdurlarının ana vatanlarını terk etmelerindeki başlıca sebep ise şiddetli çatışmalar, süreklilik kazanan ölümler, artan enflasyon, istihdam olanaklarının kaybı ve çocuklar için eğitim fırsatlarının eksikliği…‘’ açıklaması yer alıyor.

Suriye’de olup biteni anlatan yerli Hristiyanlardan biri: ‘’Suriye’ye gelen IŞİD militanları Hristiyanların imanlarından vazgeçmeleri için işkenceler yapıyor, önüne geleni idam ediyor ve çocukları kaçırıyorlar. Burada yaşananlar gerçek bir kabus’’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog, Kanada seyahati dönüşü Macar Haber Ajansı’na Macar hükümetinin, “Ortadoğu’daki Hristiyanlara karşı işlenen toplu katliamların yasal anlamda da soykırım olarak tanınması üzerinde çalıştığını” söylemişti.(Olga Daşcinscaia/BA)

Küçük Kızın ‘İsa, Beni Seviyor’ Yazılı Maskeyi Takması Engellendi

İnancını maskesinde taşımak isteyen kız öğrencinin okulda maskesini çıkarması istendi.Lydia Booth, Alliance Defending Freedom (ADF) organizasyonuna...

İşletme Sahibinin Evsiz Bir Adamla Kurduğu Dostluk

ABD Louisiana, Opelousas'taki Dominique Otomobil Satışları'nın sahibi Alcide Dominique, bir sabah, etrafından korunmak için bir köşeye kıvrılmış,...

Gönüllü Hristiyanlar Öldürüldü

Myanmar'ın doğusundaki Kayah eyaletinde şehirleri ve köyleri bombalamaya devam eden Myanmar Ordusu (Tatmadaw) ile askeri baskıya direnen...

Çinli Pastör, Çektikleri Acının Tanrı’nın Planının Bir Parçası Olduğunu Söyledi

Çin'deki şiddetli zulümden iki yıl sonra 30'u çocuk olmak üzere 60 kilise üyesi, Güney Kore'nin güney ucundaki...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi