9 Mart 2021 Salı

Avusturya, Orta Doğu’daki Hristiyan Soykırımını Kabul Etti

Avusturya, Ortadoğu’da Hristiyanlara karşı yapılan soykırımlarının IŞİD yüzünden gerçekleştiğini kabul eden ilk ülke oldu.

Avusturya hükümeti Irak ve Suriye’de Hristiyanlara karşı işlenen soykırımları resmi olarak kabul eden ülke olmakla kalmayıp, aynı zamanda soykırım mağdurlarına gereken yardımların sağlanabilmesi için 7 maddelik bir plan da hazırladı.

Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi, Avusturya Milli Konseyi’nin resmi olarak tanımış olduğu IŞİD kaynaklı soykırım mağdurları için hazırlanan 7 maddelik yardım planının en az 3 maddesine yardımcı olacağını açıkladı.

Amerikan Hukuk ve Adalet Merkezi’nin konu ile ilgili yayınladığı bir bildiride; ‘’Avusturya dünya çapında soykırım ve zulümlere karşı kararlı bir duruş sergileyen ilk ülke oldu. Bu ileriye doğru atılan büyük bir adım’’ açıklamasında bulundu.

7 maddelik plana göre; soykırımdan kaçan Hristiyanlar için güvenli bölgelerin oluşturulması ve IŞİD’i yenmek için uluslararası koalisyon çerçevesinde savaşa desteğin artırılması öngörülüyor.

Avusturya yardım planını Birleşmiş Milletler Konseyi’ne de gönderdi. Söz konusu IŞİD olunca, konsey fazla vakit kaybetmeden birlik çalışmaları konusunda olumlu yanıt verdi.

Hristiyan organizasyonu «Open Doors» ve «Middle East Concern» soykırımlar ile ilgili yayınlamış oldukları raporda; ‘’2011 yılından beri Suriye ve Irak bölgelerinde yaşayan yerli Hristiyanların yüzde sekseni evlerini terk edip komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Soykırım mağdurlarının ana vatanlarını terk etmelerindeki başlıca sebep ise şiddetli çatışmalar, süreklilik kazanan ölümler, artan enflasyon, istihdam olanaklarının kaybı ve çocuklar için eğitim fırsatlarının eksikliği…‘’ açıklaması yer alıyor.

Suriye’de olup biteni anlatan yerli Hristiyanlardan biri: ‘’Suriye’ye gelen IŞİD militanları Hristiyanların imanlarından vazgeçmeleri için işkenceler yapıyor, önüne geleni idam ediyor ve çocukları kaçırıyorlar. Burada yaşananlar gerçek bir kabus’’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Zoltan Balog, Kanada seyahati dönüşü Macar Haber Ajansı’na Macar hükümetinin, “Ortadoğu’daki Hristiyanlara karşı işlenen toplu katliamların yasal anlamda da soykırım olarak tanınması üzerinde çalıştığını” söylemişti.(Olga Daşcinscaia/BA)

Altı Yıl Hapis Yatan İranlı Hristiyan, Yeniden Cezalandırıldı

Dine hakaret ve ulusal güvenlikle ilgili suçlamalar nedeniyle üç hafta tutuklu kalan İranlı Hristiyan, kefaletle serbest bırakıldı.Ebrahim...

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi