4 Aralık 2021 Cumartesi

Binlerce Afrikalı Çocuk Açlıktan Ölme Riskiyle Karşı Karşıya

Uluslararası Yardım Örgütü Save the Children tarafından hazırlanan yeni rapor, Sahra altı Afrika’daki on binlerce savunmasız çocuğun koronavirüsün neden olduğu koşullar nedeniyle 2020 sonuna kadar açlıktan ölme riski taşıdığını bildirdi.

Salgından önce bile Sahra altı Afrika, gıda açısından en güvensiz bölgelerden biri ve mevcut şartlar devam ederse dünyadaki aç insanların yarısından fazlasına sahip olacak. Uluslararası yardım kuruluşu tarafından kısa süre önce yayınlanan rapor, ‘yaklaşık 67 bin çocuğun Sahra altı Afrika’da yıl sonuna kadar açlık nedeniyle hayatını kaybedeceğini’ iddia ediyor.

Her gün 426 Çocuk Ölüm Riski Altında

Yardım kuruluşu tarafından hazırlanan analiz, acil önlem alınmadığı takdirde günde ortalama 426 çocuğun ölüm riski altında olduğunu gösterdi. Rapor, gıda güvensizliğinin bu yıl kıtanın bazı bölgelerinde meydana gelen seller, çekirge sürüleri ve yükselen gıda fiyatları nedeniyle daha da arttığına dikkat çekiyor.

Save the Children, COVID-19’un etkisinin ekonomiyi felce uğratmak ve geçim kaynaklarını yok etmek, gıda ve sağlık hizmetlerini karşılanamaz veya kullanılamaz hale getirmek gibi faktörlere eklendiğini söyledi. Rapora göre, 2030’a kadar Afrika’da 433 milyon insanın yetersiz besleneceği tahmin ediliyor.

Salgının Etkileri

Salgından önce bile, aşırı yetersiz beslenme, doğu ve güney Afrika’da 26 milyondan fazla çocuğun sağlığını, büyümesini ve hatta yaşamını tehdit ediyordu. Rapor ayrıca Batı ve Orta Afrika’da beş yaşın altındaki 15,4 milyon çocuğun şiddetli akut yetersiz beslenme nedeniyle acı çektiğini vurguluyor.

Ian Vale

Save the Children Bölge Direktörü Ian Vale, salgının en yoksul ülkelerde yıkıma yol açtığını belirterek, koronavirüs önlemlerinin geçim kaynaklarını ve mahsul üretimini azalttığını, işleri durma noktasına getirdiğini ve yiyeceklerin giderek daha pahalı hale geldiğini söyledi.

Vale, çocukların hayata tutabilmesi için acilen insani yardım çağrısında bulundu. Dünyanın en yoksul ülkelerindeki çocukları desteklemek adına yapılan çağrıda Save the Children, savunmasız ailelerin yiyecek, nakit, güvenli ve temiz suya erişim ve beslenme hizmetleri için kaynak oluşturulması adına kampanya başlattı. (vaticannews.com)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi