27 Ocak 2022 Perşembe

Pandemi Sırasında “Müjdecilik Faaliyetleri” Nedeniyle Rus Evanjeliklere Para Cezası Kesildi

Anatoly Chendemerov, Güneydoğu Rusya’daki Volga Federal Bölgesi’nde “Yeniden doğmalısınız!” yazan broşürler dağıttığı için, yaklaşık 80$’a eşdeğer 6.000 ruble para cezasına çarptırıldı.

Sergey Krasnov, Güney’de bir şehir olan Krasnodar’da Hristiyan gazeteleri ve Yeni Antlaşma dağıttığı için, 5.000 ruble para cezasına çarptırıldı.

Güney Koreli Seo Jin Wook, İsa Mesih’in müjdesini konuşmak için Batı Ural Dağları’ndaki Izhevsk’teki bir evde yaklaşık 10 kişiyle bir araya geldi. İnsanlara geri gelip arkadaşlarını getirebileceklerini söyledi. Bu nedenle 30 bin ruble (yaklaşık 400$) para cezasına çarptırıldı ve sınır dışı edildi.

Norveç merkezli bir dini özgürlük haber servisi olan Forum 18’in yeni bir raporuna göre, 2020’nin ilk altı ayında, Rusya’nın müjde karşıtı yasasını ihlal ettikleri için 40’tan fazla kişi cezalandırıldı. Hükümetin pandemi nedeniyle belirlediği karantina ve evde kalma emirleri, izinsiz dini faaliyetlere yönelik, yıllardır devam eden baskıları yavaşlatmadı.

Rusya, 2015 yılında, tüm dini buluşma yerlerinin kaydedilmesi gerektiğini söyleyen bir yasa çıkardı. Bu düzenleme 2016 yılında müjde karşıtı bir yasa ile devam etti. Yasa, yabancı aşırılık yanlılarının ülkede nüfuz sahibi olmasını engelleme amaçlı terörle mücadele yasası olarak etiketlendi. O zamanlar din özgürlüğü uzmanları, yasanın nasıl uygulanacağı ve hangi faaliyetlerin yasaklanacağını tahmin etmenin zor olduğunu söylemişlerdi.

Travis Wussow

Southern Baptist’in Etik ve Dini Özgürlük Komisyonu’ndan Travis Wussow, 2016’da yasa için “Geniş ve belirsiz bir şekilde tanımlanmış” diye yazdı. “Elbette ceza korkusu yaratarak hukukun dilinin ötesinde konuşma ve özgürlüğü belirsiz bir şekilde sınırlamak, bastırmak için denenmiş ve gerçek bir rejim aracıdır.”

Dört yıl sonra, yasanın uygulanması netleşmiştir. Bazen Federal Güvenlik Servisi tarafından desteklenen yerel polis, inançlarını yerine getirdikleri için yılda yaklaşık 100 kişiye para cezası kesti.

Forum 18’e göre, insanların yüzde 7’si farklı inançlara mensuplar ve yaklaşık yüzde 2’si ise çoğunlukla Baptist ve Pentekostal olan Protestanlar. (CT)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi