20 Ağustos 2022 Cumartesi

Çin’de Hristiyanlara Yönelik Zulme Tepki Gösterildi

Çin’de Hristiyanlara yönelik zulmü, Washington D.C.’de ‘Çin’de İnanç Özgürlüğüne Yönelik Tehditlerle Mücadele’ başlıklı bir etkinlikte tartışıldı.

Etkinlik, Heritage Foundation ve Uluslararası Hristiyan Kuruluşu (ICC) tarafından düzenlendi ve konuk konuşmacılar olarak Bob Fu (ChinaAid’in Başkanı ve Kurucusu), Tim Carothers (Güneydoğu Asya ICC Savunuculuk Müdürü) ve June Lin (Freedom House kuruluşunun Kıdemli Program Görevlisi) davet edildi. 

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) Başkanı Nuri Türkel, açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Türkel, Çin’deki Hristiyanların maruz kaldığı adaletsizliklere değindi. Etkinlik sırasında June Lin ve Bob Fu, Çin hükümetinin inanç özgürlüğü üzerindeki uluslararası etkisini tartıştı. Lin, Hong Kong’da hükümet tarafından denetlenen kiliselere katılmayı reddeden Katoliklerin hedef alınmasına değindi.

Olayları yakından takip eden ICC, yakın zamanda Katolik kiliselerinin önüne afişlerin yerleştirildiğini bildirdi. Hong Kong’da yaşanan dini zulüm, Çin’in Temmuz 2020’den itibaren kente uyguladığı baskının bir sonucudur. Fu, Çin hükümetinin uluslararası gücünü hatırlattı. 2019 yılında, ev kilisesi ve üyeleri, yetkililerin baskısı üzerine ülkeyi terk etti. Güney Kore’nin Jeju Adası’na yerleşmek isteyen Hristiyanlar, sığınma başvurusunda bulundu ancak reddedildi. İtiraz başvurusunda bulunan 60 kilise üyesi, şu anda evsiz.

Bahsedilen örnekler, Çin’de ve çevresinde meydana gelen inanç zulmünün sadece küçük bir kısmıdır. ICC’nin Güneydoğu Asya Savunuculuk Müdürü Tim Carothers, bu tür olayları en aza indirmek için bazı önerilerde bulundu. Lin ve Fu ile birlikte Carothers, uluslararası aktörleri Çin hükümetine karşı durmaya teşvik etti. Çin’de azınlık gruplara yönelik zulmün yükselişiyle yüzleşilmesi gerektiği belirtildi.

Her üç konuşmacı da, uluslararası aktörlerin uluslararası düzene saygı göstermelerini ve Çin’de yaşanan insan hakları ihlallerine karşı acilen adım atmalarını istedi. (persecution)

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi