31 Temmuz 2021 Cumartesi

Çin’de Hristiyanların Uğradığı Zulüm, Ölümden Sonra da Devam Ediyor

Çin’de Komünist Parti tarafından dini faaliyetlere yönelik baskılar artmaya devam ediyor.

Ülkedeki Hristiyanlar hayatını kaybeden sevdiklerine cenaze töreni düzenlemek istediklerinde bile engellerle karşılaşıyorlar.

Çin’deki insan hakları ve din özgürlüğü ihlallerini belgeleyen Bitter Winter adlı kuruluş, ülke genelinde yetkililerin cenaze törenlerinde dini adet ve ritüelleri yasaklayan politikalar uyguladığını bildirdi. 

Aralık ayında Doğu Zhejiang eyaletindeki Wenzhou şehrinin Pingyang bölgesinde kabul edilen yeni yönetmeliğe göre, din adamlarının cenaze törenlerine katılması yasaklandı ve ölen kişinin 10’dan fazla aile üyesinin Kutsal Kitap okumasına veya alçak sesle olsa dahi ilahi söylenmesine izin verilmeyecek. Yeni kanunlar ile cenaze törenlerinin seküler, medeni ve ekonomik olacağı iddia ediliyor.

Benzer şekilde Henan eyaletinden köy yetkilisi Bitter Winter’a, yerel hükümetin Nisan ayında toplantı düzenleyerek, tüm dini cenazeleri kısıtladığını söyledi. Kısa bir süre sonra, din adamlarının düğünlere, cenazelere ve diğer faaliyetlere katılmasının yasaklandığını bildiren belge yayınlandı.

Wuhan’da Three-Self  Kilisesi’nde düzenlenen cenaze törenine baskın düzenleyen polis, annesi için dua eden kızı tutukladı. Kız ancak 2 gün sonra yani  annesi Hristiyan ritüller düzenlenmeden gömüldükten sonra serbest bırakıldı. 

Henan eyaletinden Gucheng kasabasından bir köylü ise Bitter Winter’a, ‘‘Babam öldüğünde, seküler bir cenaze töreni düzenlemezsek, tutuklanmakla tehdit edildik. Onlara karşı çıkmaya cesaret edemedik. Babam onlarca yıldır Hristiyan biriydi. Ölümünden sonra bile zulme maruz kaldı’’ ifadelerinde bulundu.

Dini cenaze törenlerine uygulanan baskı, hükümetin dini Çin kültürüyle bütünleştirmeye çalıştığı kampanyanın bir parçası. Bu politika nedeniyle son yıllarda hükümet kiliselere ve haçlara zarar vererek, Kutsal Kitap’ı ve ilahileri yeniden yazmaya çalıştı. (CT)

En Büyük El Yazması Kutsal Kitap Sergilenmeye Başlandı

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali'nde el yazması Kutsal Kitap'ın sergilendiği tarihe imza atan bir tanıtım gerçekleşti....

Arsuz Aziz Yuhanna Kilisesi Yazlıkçılara Hizmet Veriyor

Genellikle, İskenderun ve çevresinin sayfiye yeri olarak kullandığı Hatay’ın Arsuz ilçesinde, (Mar Yuhanna) Aziz Yuhanna Rum Ortodoks...

Florida ”Bir Dakikalık Sessizlik” Yasasını Resmi Olarak Kabul Etti

ABD Florida’daki okullarda öğrencilerin ders öncesi dua etmesine fırsat tanıyacak olan “Bir dakikalık sessizlik” uygulamasının yasa tasarısı resmi...

Küba’da Kilise, Umudun Varlığı Olmaya Devam Ediyor

Küba halkının içinde bulunduğu zor durumlar nedeniyle dayanışma, farklı düzeylerde dile getirilmeye devam ediyor.Küba'yı, 2015 ve 2016...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi