21 Nisan 2021 Çarşamba

Çinli Kitapçı, Hristiyan İçerikli Kitap Sattığı İçin Hapse Mahkum Edildi

Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), online kitapevi sahibi olan Chen Yu’nun 27 Eylül’de yasadışı ticari faaliyette bulunmakla suçlandığını öğrendi. Chen, yedi yıl hapis cezasına ve 200.000 Çin Yuanı (29.450 ABD doları) para cezasına çarptırıldı.

Çin Hristiyan Doğruluğu Kardeşliği’nden, Peder Francis Liu’nun paylaştığı Linhai Şehri Halk Mahkemesi’nden alınan belgeye göre, yedi yıl hapis ve para cezasına çarptırılan Chen’in cep telefonuna da el konulacak ve kitapevindeki 12.864 Hristiyan eser Linhai Şehri Kamu Güvenliği Bürosu tarafından imha edilecek.

1 Eylül 2019’da Zhejiang eyaletinin Taizhou şehrinde online kitapevi işleten Chan, Tayvan, ABD ve diğer ülkelerden ithal edilen onaylanmamış dini yayınlar sattığı gerekçesiyle tutuklandı. Polis, ülke çapında soruşturma başlattı ve satın alınan kitaplara el koydu. 6 Kasım 2019’da ICC, yerel yetkililer tarafından rahatsız edilen birçok Wheat Bookstore müşterisinin hesabını yayınladı. China Aid’e göre, Çin hükümeti soruşturma fırsatını ‘yasadışı dini faaliyetleri’ aramak için kullanıyordu.

Guangdong eyaletindeki Shenzhen şehrinden ev kilisesi pastörü Bitter Winter’a, ‘‘Hükümet Hristiyan kitapları satın alanların rejimleri için ne kadar tehlikeli olduğunu belirlemek için araştırma yapıyor. Komünist Parti çok fazla utanç verici işler yaptı ve insanları baskı altında tutmaya devam ediyor’’ dedi.

ICC’nin Güneydoğu Asya Bölge Müdürü Gino Goh ise, ‘‘Chen Yu’nun cezası, Çin hükümetinin dini kaynaklı her şeyden korktuğunu gösteriyor. Dini unsur içeren her şey Çin Komünist Partisi tarafından hoş karşılanmıyor’’ ifadelerinde bulundu.

Early Rain Covenant Kilisesi pastörü Wang Yi ve Chen Yu gibi Hristiyanların aynı suçlama altında orantısız şekilde cezalandırılması, Hristiyanlara yönelik baskıların artacağını gösteriyor. Uluslararası toplum, Pekin’deki zulme karşı koymaya devam etmeli. (persecution.org)

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi