20 Nisan 2021 Salı

Çinli Sokak Vaizi, ‘Yasadışı Müjdeleme’ İddiasıyla Gözaltına Alındı

Çin Hükümeti, sokak müjdecilerine yönelik baskıyı artırırken, Çinli bir Hristiyan, yasadışı İsa Mesih’in müjdesini anlatma faaliyetlerinde bulunduğu iddiasıyla 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Zulüm izleme örgütü olan China Aid, Çin’in Hunan eyaletinden Hengyang’daki Xiaogun Kilisesi üyesi Chen Wensheng’in 3 Ağustos’ta sokakta müjdeleme faaliyeti nedeniyle tutuklandığını duyurdu.

Chen Wensheng

Sokak müjdecisi olan Chen, Tanrı’nın sözlerini yoldan geçenlerle paylaşırken, ‘Kurtarıcımıza Övgüler Sunun’ ve ‘Tövbe Edin, İmanla Kurtulun’ sözlerinin yazılı olduğu tahtadan bir haç taşıyor. Müjdeyi duyurma çabaları nedeniyle sık sık tutuklanan Chen, karakoldaki polis memurlarına da defalarca Müjde’yi anlattığını söylüyor.

China Aid tarafından paylaşılan video görüntülerinde Chen’in sokaktaki müjdeleme standı ve tutuklandığı sırada inancını polislerle paylaşması görülüyor. Polis memurları ona, İsa’ya iman etmenin maddi bir getirisinin olup olmadığını sorduğunda, Chen onlara sonsuz yaşamı kazanmak için İsa’ya iman etmenin gerekli olduğunu açıklıyor.

Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), Çin’de ev kiliselerine yönelik baskılarla beraber, sokak müjdeciliğinin de giderek zorlaştığını bildirdi. Müjdeciler taciz veya tutuklanma tehlikelerine maruz kalırken, kiliselerin giderek daha fazla baskıya maruz kaldığı öğrenildi.

2018’de bölgenin en tanınmış kiliselerinden biri olan Chengdu’daki Early Rain Covenant Kilisesi’nden sokak müjdeciliği ekibinin 20’den fazla üyesi halka açık alanda dini faaliyette bulunduğu ve tapındığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Uluslararası Hristiyan Kurumu’nun Çin’deki dini baskıya ilişkin yeni raporu, Çin Komünist Partisi’nin Hristiyanları, Komünistleştirmeye çalıştığını, kiliselerin ve ibadet yerlerinin kapatıldığını veya yıkıldığını, Hristiyanların ise tutuklandığını ve sosyal baskı yoluyla hedef alındığını belgeliyor. Bu tür bir zulüm, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in dini yok etme ve insanların yaşamları üzerinde daha fazla denetim kurma çabasının bir parçası olarak görülüyor.

Uluslararası Hristiyan Kurumu’nun Güneydoğu Asya Bölge Müdürü ve raporun yazarı Gina Goh, Çin’in tam olarak ifade edilmemiş anayasasının hükümetin ‘standart dini faaliyetler’ alanına girenleri tanımasına izin verirken, belirli dini uygulamaları engellemesine ve hatta dağıtılabilmesine olanak sunduğunu belirtti.

Günümüzde Çin’de tahminen 100 milyon Hristiyan yaşıyor. Araştırmacılar, Çin’de Hristiyanlığın büyümesini göz önüne aldıklarında 2030 yılına kadar ülkede dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla Hristiyanın yaşayacağı belirtiliyor. (CT)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi