26 Şubat 2021 Cuma

Çocuklar Salgının Sona Ermesi İçin Dua Etti

Papa Françesko’nun desteğiyle dünyanın dört bir yanındaki çocuklar Pazar günü koronavirüs salgınının sona ermesi için dua etti.

18 Ekim Pazar günü Papalık Vakfı, Aid to the Church in Need (ACN), dünya çapında ‘Tesbih Duası Eden 1 Milyon Çocuk’ etkinliğine ev sahipliği yaptı. On altıncı yılını dolduran etkinlik, çocukları COVID-19 salgınının sona ermesi için dua etmeye çağırdı.

Geçen Pazar, Aziz Petrus Meydanı’ndaki Angelus kutsaması sırasında Papa Françesko bu girişime destek vererek, ‘‘Özellikle salgının neden olduğu bu zor durum için, dünyanın dört bir yanındaki çocukların dua edecek olduğu bu güzel girişimi teşvik ediyorum’’ dedi.

Etkinliğin Başlangıcı

‘Tesbih Duası Eden 1 Milyon Çocuk’ etkinliği, 2005 yılında Venezuela’nın başkenti Caracas’ta bir grup çocuğun barış için tesbih duası etmesiyle başladı. Üç yıl sonra ACN, dua etkinliğine dâhil oldu ve 2018’de organizasyonu devraldı. Dua etkinliği bu yıl 80 ülkeden ve tüm kıtalardan çocukların katılımıyla gerçekleşti.

Koronavirüs ve Dua

Etkinlik hakkında konuşan ACN Basın ve Enformasyon Başkanı John Pontifex, duanın özellikle bu zaman için gerekli olduğunu vurgulayarak, ‘‘Hastalık ve ekonomik krizle mücadele edenlerin çığlıklarını Tanrı duyacak ve bu salgın dönemini sona erdirecek’’ duasının edildiğini söyledi.

ACN, salgının devam ettiği birçok ülkede proje ortaklarıyla beraber çalışmaya devam ederken, Pontifex özellikle Pakistan, Irak ve Suriye gibi ülkelerin ağır darbe aldığını belirtti. Pontifex, tıbbi malzeme ihtiyacının fazla olduğunu ve insanların ekonomik sıkıntılar çektiğini söyledi.

Pakistan’daki durumun özellikle çoğu günlük ücretle çalışan Hristiyan işçiler için zor olduğunu belirten Pontifex, ‘‘En zor ve en az maaşlı işlere sahipler. Gitmelerine izin verildi ve gerçekten mücadele ediyorlar’’ dedi.

Bu yıl salgının ortaya çıkışıyla birlikte Tanrı’ya güvenmek için gerçek bir çağrı alındığını belirten Pontifex, ‘‘Tesbih duası, Tanrı’ya güvenme ve Meryem Ana’nın şefaatine açık olduğunu kabul etme kararlılığını gösteriyor’’ dedi.

Papa Françesko’nun Desteği

Pontifex, Papa Françesko’nun ‘güzel bir girişim’ olarak desteklediği dua etkinliğine özellikle gençleri katılmaya davet etti ve salgının neden olduğu bu zor zamanda dua etmenin önemine dikkat çekti. (vaticannews)

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi