2 Aralık 2021 Perşembe

Doğu Süryani Kilisesi, Yeni Patriğini Seçti

Mar Gewargis III Sliwa’nın sağlık nedenleriyle istifa etmesinin ardından Doğu Süryani Kilisesi Erbil’deki yeni patriklerini seçti.

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak’ın en büyük şehirlerinden biri olan Erbil’de Vaftizci Yahya Kilisesi’nde düzenlenen törenle Mar Awa Royel, yeni patrik olarak seçildi.

Royel, seçildikten sonra, Rudaw’a: “Patrik seçiminin Rab’bin bir armağanı olduğuna inanıyoruz, bu nedenle onun nimetlerine, Tanrı’nın lütfuna ve inananların dualarına güveniyoruz. Bu çok yüce ve çok yüksek bir sorumluluk ama Rab istediği gibi veriyor” dedi.

Süryani Kilisesi, ”köklerimizin burada Irak’ta ve bu kutsal topraklar ve bölgede de olduğunu vurgulamak istiyor” diye ekledi.

1933’te Süryani Kilisesi’nin merkezi Ortadoğu’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. 2006 yılında Erbil’de yeni bir patrikliğin inşası başladı ve Royel’in selefinin seçilmesiyle kilisenin otoritesi köklerine geri döndü.

“Kilise, 2015’ten bu yana Mar Gewargis hazretlerinin seçilmesiyle ve şimdi bu seçimle birlikte Patriarkal seçimleri geri getirerek, köklerimizin burada olduğunu ve Tanrı’nın lütfuyla onları burada tutacağımızı vurgulamak istiyor, böylece halkımız mirasına, diline, kültürüne ve medeniyetine sahip çıkabilir ve korumaya devam edebilir” dedi.

Gewargis, sağlık nedenleriyle Şubat 2020’de istifa etme niyetini ifade etmişti, ancak halefinin seçimi koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Gewargis, Mart ayında Irak’a yaptığı tarihi ziyarette Papa Françesko’yu, Erbil’de ağırlamıştı.

Royel daha önce episkopos olarak görev yaptı ve Kaliforniya episkoposluğuna başkanlık etti. Doğu Asur Kilisesi’nin ilk ABD doğumlu episkoposuydu. Ayrıca 2015’ten itibaren kilisenin Kutsal Meclis sekreteri olarak görev yaptı.

Irak’ta sadece birkaç yüz bin Hristiyan kaldı. 2003’teki ABD liderliğindeki işgalin ardından, mezhep savaşı, Irak’ın birden fazla Hristiyan mezhebine mensup olanların kaçmasına neden oldu ve terör örgütünün 2014’teki saldırıları azınlık topluluklarını özellikle etkiledi. Erbil’in Keldani Başpiskoposu Beşar Warda’nın verilerine göre, 2003’ten önce Irak’ta bir milyondan fazla Hristiyan vardı. Bugün 300 binden daha azı kaldı. (Rudaw)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi