fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

Dünyanın En Büyük Gotik Katedrali, Hastaneye Dönüştürüldü

Saint John the Divine Katedrali tek gecede KOVID-19 hastalarının tedavi görebileceği bir saha hastanesine dönüştürüldü. 

Net uzunluğu 183 metre, çatı yüksekliği 54 metre, toplam alanı ise 11.200 metrekare olan Manhattan’daki Saint John the Divine Katedrali, dünyanın en büyük Gotik Katedrali ve altıncı en büyük Kilisesi olarak kabul ediliyor.

Katedral, geniş alan kapasitesi sayesinde defalarca çeşitli etkinlik ve sergiye ev sahipliği yaptı. 

Bugünlerde, ABD’deki koronavirüs salgınının merkezi olan New York şehri ile bağlantılı olarak, yetkililer katedrali minimum 400 hastanın tedavi görebileceği bir saha hastanesi olarak kullanılmasına karar verdi. 

Saint John the Divine Katedrali’nin Başrahibi Episkopos III. Clifton Daniel: “9 tıbbi ısı kontrollü çadırın kurulabilmesi için merkez nefte bulunan tüm banklar kaldırıldı” açıklamasında bulundu. 

Spiral merdivenler ile ulaşılan katedralin kriptosu ise doktorların dinlenme odası olarak kullanılıyor.

Episkopos III. Clifton Daniel, New York Episkoposluğunun merkezi olan Saint John the Divine Katedrali’nin tarihte ilk kez bir saha hastanesi olarak görev yaptığını açıkladı.

Episkopos III. Clifton Daniel: “Koronavirüs salgınına benzer en son olay 1918 yılında İspanyol gribi salgını yaşandığında görülmüştü fakat o zaman dünya bambaşka bir durumdaydı ve Katedralin bir hastane olarak hizmet vermesine gerek kalmamıştı. Tarihe baktığımızda birçok katedralin veba hastalarının sığındığı ve tedavi gördüğü merkezler olarak kullanıldığını görürüz. Bu durum katedraller tarihi için ilk olmasa da Saint John the Divine Katedrali için bir ilk oldu” dedi.

İlk hastalar geçtiğimiz hafta içerisinde katedral çadırlarına getirilmeye başlandı. Koronavirüs hastalarına, en yakın konumda bulunan Mount Sinai Morningside Hastanesi’nden doktorlar hizmet edecek. 

Katedralin bir saha hastanesine dönüştürme çalışmalarını Hristiyan organizasyonu Samaritan’s Purse üstlendi. Samaritan’s Purse en son New York Central Park’ta bir saha Hastanesi kurmuştu. 

New York, Amsterdam bulvarı üzerindeki dünyanın en büyük Anglikan Katedrali olan Saint John the Divine Katedralinin inşaatı 1892 yılında başlanmış, 1999 yılından günümüze kadar ise finansman eksikliği nedeniyle tamamlanamamıştı: şu an katedral inşaatının yaklaşık 2/3’ü bitmiş durumda. Katedral halk arasında ”Bitmemiş Aziz John” olarak da adlandırılmaktadır. (dailymail.co.uk/O.D)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi