6 Mayıs 2021 Perşembe

Etiyopya’da Ortodoks Hristiyanlar, Vaftiz Bayramı’nı kutluyor

Etiyopyalı Hristiyan Ortodokslar, Vaftiz Bayramı’nı (Epifani) kutlamaya başladı. İsa Mesih’in vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle 3 gün sürecek kutlamalar, Başkent Addis Ababa ile kutsal şehir kabul edilen Gondar kentinde renkli görüntülere sahne oluyor.

Etiyopya’da kutsal olduğuna inanılan levha ve tabutlar, rahiplerin eşliğinde halk tarafından ilahiler okunarak taşınıyor.

Başkent Addis Ababa’da birçok yol kutlamalar nedeniyle trafiğe kapatıldı. Halk kutlamalar dolayısıyla kiliselere akın etti.

“12. Gün Bayramı”etyopya olarak da anılan Epifani’de vaftiz olmak ve suda yıkanmaya Etiyopyalı Ortadoks Hristiyanlar önem veriyorlar.

Binlerce kişi aynı anda vaftiz olurken, ülke genelindeki tüm kiliseler akşam saatleri için de özel kutlama programları hazırladı.

Başta körfez ülkeleri olmak üzere Avrupa ve ABD’de yaşayan binlerce Etiyopyalı’nın, Vaftiz Bayramı nedeniyle ülkelerine geldiği bildirildi.

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi