24 Şubat 2021 Çarşamba

Etiyopya’da Ortodoks Hristiyanlar, Vaftiz Bayramı’nı kutluyor

Etiyopyalı Hristiyan Ortodokslar, Vaftiz Bayramı’nı (Epifani) kutlamaya başladı. İsa Mesih’in vaftiz edilişinin yıl dönümü nedeniyle 3 gün sürecek kutlamalar, Başkent Addis Ababa ile kutsal şehir kabul edilen Gondar kentinde renkli görüntülere sahne oluyor.

Etiyopya’da kutsal olduğuna inanılan levha ve tabutlar, rahiplerin eşliğinde halk tarafından ilahiler okunarak taşınıyor.

Başkent Addis Ababa’da birçok yol kutlamalar nedeniyle trafiğe kapatıldı. Halk kutlamalar dolayısıyla kiliselere akın etti.

“12. Gün Bayramı”etyopya olarak da anılan Epifani’de vaftiz olmak ve suda yıkanmaya Etiyopyalı Ortadoks Hristiyanlar önem veriyorlar.

Binlerce kişi aynı anda vaftiz olurken, ülke genelindeki tüm kiliseler akşam saatleri için de özel kutlama programları hazırladı.

Başta körfez ülkeleri olmak üzere Avrupa ve ABD’de yaşayan binlerce Etiyopyalı’nın, Vaftiz Bayramı nedeniyle ülkelerine geldiği bildirildi.

Avrupa Kiliseleri, Oruç Dönemi’nde Salgın Kurbanları İçin Dua Ediyor

Kül Çarşambası'ndan itibaren ve Oruç Dönemi boyunca, Avrupa kıtasının Episkoposluk Konferansları Başkanları inanlıları koronavirüs salgını kurbanları için...

Covid-19 Aşısı Olan En Yaşlı Kişi 111 Yaşında

ABD'li 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınından kurtulmasının ardından, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde Covid-19...

Salgında ‘Komple Teorilerine’ İnananların Sayısı Arttı

Uluslararası düzeyde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs, insanların büyük bir kısmını eğitim düzeylerinden...

‘Vaka Oranı 100 Binde 35 Olan İllere Gevşeme Yok’

NTV Habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu kademeli gevşemede detaylar belli oluyor. İlk gevşeme 100 binde...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi