18 Mayıs 2021 Salı

Güney Kore’deki Kiliseler, Tam Zamanlı İbadet Hizmetlerine Geri Döndü

Güney Kore’de mega kiliseler dahil olmak üzere tüm kiliseler insan sayısındaki kısıtlamalara tabi olarak tam zamanlı hizmetlerine geri döndü. 

Güney Kore hükümeti 26 Nisan tarihinden itibaren tüm kiliselerin, belirli kısıtlamalar çerçevesinde tam hizmet vermesine resmi olarak izin verdi. Hükümet tüm dini ve spor organizasyonları için belli kurallara uyulması şartı ile istisna tanıdı.

Seul’deki en büyük kiliselerden biri olan ve 3.000 kişilik cemaat kapasitesine sahip Onnuri Kilisesi, sadece 700 kişinin katılabileceği ibadet hizmetleri ile tekrar açıldı. Kilise ziyareti için ”online rezervasyon” yapma zorunluluğu bulunuyor.

İki ay sonra ilk kez Onnuri Kilisesini ziyaret eden Hıristiyan Yan Sung-Kyung: “Kilisedeki ibadetlere katılmak online vaaz yayınları dinlemekten çok daha etkileyici” açıklamasında bulundu.  

Onnuri Kilisesi cemaatinden 34 yaşındaki Han Jin Gong: “Kilisemizin başkaları için bir örnek olmasını umuyorum” dedi. 

Dünya çapındaki çok sayıda kilise, koronavirüsün yayılmasını önlemek adına çevrimiçi ibadet hizmetleri yürütmeye başladı.

Güney Kore’nin ardından ABD hükümeti de, çeşitli eyaletlerdeki kitlesel toplantılar üzerindeki kısıtlamaları yavaş yavaş gevşetmeyi planlıyor.

Montana eyaletinin Bozeman şehrindeki Summıt Kilisesi de sosyal mesafe kuralları çerçevesinde ibadet hizmetlerini yeniden başlatmayı planlıyor. 

Summıt Kilisesinin kıdemli papazı Lance Steves, insanları korumak ve cemaatinin sosyal mesafeyi uymasını sağlayabilmek için sandalyeleri iki metre aralıklarla yerleştireceklerini açıkladı. (cnl.news/O.D)

Büyükada Rum Yetimhanesi Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Büyükada Rum Yetimhanesi’nin restorasyonuna başlanmadı, tarihi yetimhane her an çökebilir. Çökme riskine karşı yetimhanenin bahçesine patrikhanenin izni...

Efes Meryem Ana Kilisesi’ndeki Tespih Duası Naklen İzlenebilecek

Tespih Duası “Maratonu” için belirlenen 30 ibadet yerinden biri Efes’teki Meryem Ana Evi oldu.Papa Françesko, salgının sona...

Aynı Yetimhaneden İki Kız, Üniversitede Bir Araya Geldi

Çin'deki aynı yetimhaneden iki kız, ABD'deki Liberty Üniversitesi'nde bir araya geldi ve karşılaşmalarının ancak Tanrı tarafından sağlanmış...

Ermeni Kilisesi ”Rab İsa Mesih’in Göksel Yeruşalim’e Girişi Yortusu”nu Kutladı

Ermeni Kiliseleri, 16 Mayıs Pazar günü, "İkinci Palmiye Pazarı" (Dzağgazart), ''Rab İsa Mesih'in Göksel Yeruşalim'e Girişi Yortusu''nu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi