27 Şubat 2021 Cumartesi

Hristiyan Filistinliler İsrail askeri olmamak için direniyor

İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan Hristiyan Araplar, İsrail ordusuna asker göndermeye karşı çıkarken, Ortodoks papazı Nadav’ı eleştiriyorlar.

2012 yılında, İsrail hükümetinin desteğini alan Ortodoks rahibi Gabriel Nadav, Hristiyan gençleri İsrail ordusuna katılmaya çağıran bir kampanya başlattı.

Al Monitor‘den Ahmad Melhem’in haberine göre, İsrail’in resmi olarak gençleri askere çağırmasından 2 yıl önce başlayan bu kampanya ile birlikte, işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan Hristiyan Araplar, daha önce Dürzi topluluğuna yapıldığı gibi, İsrail’in işgal ordusuna zorunlu olarak asker toplanmaya çalışıldığından kuşkulanmaya başladılar.

Dürziler, 1950’li yıllarda İsrail ordusunda askerlik yapmaya zorlanmışlardı. Askere gitmeyi reddeden bir Dürzi, Ömer Saad ise, 2012 yılında cezaevine atılmıştı. Edward Said Enstitüsü’nde müzik yapan Saad, Netanyahu’ya hitaben yazdığı bir mektupta, müziğini yalnızca Filistin üzerindeki işgali sonlandıran ve başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasına izin veren bir barış temelinde yaptığını kaydetmişti.

Saad ayrıca, Dürzilerle Filistinli Araplar arasında ayrım yaratılmasına karşı çıktığına da dikket çekmişti.

Ancak İsrail’in Hristiyanları devşirme planına Filistinliler ve Filistin siyasi ve dini otoriteleri karşı çıkıyor. Nablus Sebastia’dan Rum Ortodoks piskoposu Atallah Hanna, “Biz, Hristiyanlar olarak, Filistin halkının bileşenlerinin yapı taşlarındanız” dedi.

Hanna, “Ulusal, dini ve ahlaki inancımız gereği, çocuklarımızın zulüm ve adaletsizlik üzerine kurulu bir orduya hizmet etmesini reddediyoruz” dedi.

Hanna, Hristiyan Arapların çoğunluğun İsrail askeri olmaya karşı çıktığını, bunu kabul edenlerin ise sayısının az olduğunu ve Filistin ya da Hristiyan toplumunu temsil etmediklerini kaydetti.

Palestinian-Christians-2

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi