27 Eylül 2022 Salı

Hristiyan Kurum, Savaş Mağduru Hristiyanlara Teşvik Oluyor

Ortadoğu’da, çatışmanın ve baskının yoğun olduğu bir bölgede, yerel Hristiyanlar imanlarına sadık kalmaya devam ediyor. Birçoğu kendisini imana ve Tanrı Sözü’nü (Müjde) duyurmaya adamış durumda.

Bir yıl önce, devam eden çatışmalar nedeniyle izole edilmiş bir şehirde, Ortodoks Hristiyanlar kendilerini yoğun bir baskı altında buldu. İnanlılar silahlı iki grup arasında kaldı. Yerel Hristiyanlar, güvenliklerine ve özgürlüklerine yönelik birçok tehditle mücadele etmek zorunda kaldı. Birçoğu, özellikle de liderler, adam kaçırmalara karşı savunmasızdı. Yoğun baskıya rağmen, Hristiyanlar imanlarına sadık kaldı. 

Ortodoks cemaati, 60 genç Hristiyanın eğitim programına destek sağlanması için Uluslararası Hristiyan Kurumu’na (ICC) başvurdu. Program, genç erkekleri ve kadınları Hristiyan öğretileri hakkında eğitmeyi ve Müjde’yi paylaşacak araçlarla donatmayı amaçlıyordu. Çünkü genç Hristiyanların hayatlarının önemli bir döneminde içinde bulundukları koşulların karmaşasına karşı güçlendirilmeleri gerekiyordu.

Eğitim yoluyla teşvik, çevrelerindeki çatışmalara rağmen onlara Tanrı’nın sevgi dolu doğasını hatırlatacak ve onları cesaretlendirecekti. Ortodoks cemaatin ihtiyacını ve böyle bir programın genç katılımcılar üzerindeki etkisini gören ICC, eğitime ev sahipliği yapmayı kabul etti.

60 genç Hristiyan, dört gün boyunca bir araya geldi. İnanlılar Ortodoks gelenekleri ve Tanrı’nın değişmeyen doğası üzerine eğitim aldı. Eğitim boyunca Yakup, Yusuf ve Musa da dâhil olmak üzere zulüm görmüş kişilerin yaşamlarını incelediler ve imanlarından teşvik aldılar. Cemaatlerinde başkalarıyla Tanrı Sözü üzerine paylaşımda bulunmak için kendilerini Kutsal Yazılar’da köklendirmeye çalıştılar.

Programın etkileri üzerine konuşan gençlerden bazıları, ‘‘Eski Antlaşma’daki Tanrı’ya olan bakış açımız, halkına merhamet eden, her zaman onlara yardım etmeye çalışan ve kölelikten kurtuluşunu arayan merhametli bir Tanrı olarak değişti’’ dedi. Başka bir genç ise, ‘‘Eski Antlaşma’da zorluklar ve zulümle yüzleşmemize yardımcı olacak insanlar olduğunu hayal etmiyordum. Çünkü Eski Antlaşma bana çok uzaktı. Ancak şimdi açıkça örnekler var ve onlar gibi yaşamak için elimden geleni yapacağım’’ dedi. (Persecution)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi