22 Nisan 2021 Perşembe

Hristiyan Vaiz, Çocuklarının Evde Eğitim Görmesi Nedeniyle Suçlandı

Zulüm gözlemcisi, Çin’in güney Fujian eyaletinde evde eşiyle beraber çocuklarına evde eğitim verdiği, çocuklarını devlet okuluna göndermemesi nedeniyle ifadeye çağırıldığını bildirdi.

Uluslararası Hristiyan Kurumu’na (ICC) göre, Xiamen şehrindeki Dianqian Kilisesi Vaizi, You Guanda ile eşinin 23 Eylül sabahı Shaowu Mahkemesi’ne rapor vermeleri istendi. ICC, Hristiyan çiftin yerel yönetim tarafından ‘velayet anlaşmazlığı’ ile suçlandığını belirtti.

Ev kilisesi olan Dianqian Kilisesi, son birkaç yıldır yetkililer tarafından baskıya maruz kalıyor. Geçen Haziran’da yerel komünist yetkililer vaiz ve diğer üyelerin barınma, evde eğitim ve ibadet için yeni bir mülk almalarının ardından ev kilisesini dağıttı. Bu yıl ise zorla yıkıldı. Kilise önderi geçen yıl kilise faaliyetlerinin yetkililer tarafından uzun süredir izlendiğini söyleyerek ‘Kilise liderlerinin ve üyelerinin polis ve diğer yetkililerle konuşması istendi. Diğerleri yasadışı muameleye maruz bırakıldı’’ ifadelerinde bulundu.

Çin’deki okullarda çocuklara Hristiyanlığın ‘zararlı bir tarikat’ olduğu öğretildiğini vurgulayan Zulüm gözlemcisi Bitter Winter’ın 2019 tarihli raporuna göre, çocuklara dini inançlara karşı çıkmaları öğretiliyor ve onlardan aile üyelerinin inançlarını sorgulamaları, gerekli olduğu durumlarda en yakınlarını yetkililere bildirmeleri isteniyor.

Çin’de yer altı kiliselerine ve Hristiyanlara yönelik zulüm yıllardır devam ediyor. Yetkililer koronavirüs salgını sırasında Hristiyanlara yönelik zulmü insanlar karantina altındayken haçları yok ederek ve kiliseleri yıkarak sürdürdü.

Çin’de 60 milyondan fazla Hristiyan yaşıyor ve yaklaşık yarısı kayıtsız veya yasa dışı kabul edilen yer altı kiliselerinde ibadet ediyor. Open Doors, Hristiyanlara yönelik zulüm söz konusu olduğunda Çin’in dünyanın en kötü ülkelerinden biri olduğunu bildiriyor. (Christian Post)

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi