3 Mart 2021 Çarşamba

İnançlarından Vazgeçmeyen Hristiyan Aileler, Köylerinden Uzaklaştırıldı

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki yedi Hristiyan aile, geçtiğimiz Ocak ayının sonlarında, inançlarına sadık kalması nedeniyle köylerinden uzaklaştırıldı. Uzaklaştırılma, Hristiyan ailelerin köyde ibadet hizmetlerini yürütmek için küçük bir bina inşa etmelerinin ardından aylarca devam eden gerilimin sonucunda gerçekleşti.

Yaklaşık iki yıl önce, Hindistan’ın Odisha eyaletinde bulunan Padmpur köyünden yedi aile, Hristiyanlığı benimsedi. Ailelerin kararına yıllarca tepki gösterilmedi, ancak Ekim 2020’de ibadet için toplanacakları küçük bir ev inşa etmelerinin ardından Hristiyanlar ve diğer köylüler arasındaki gerginlik yaşanmaya başladı.

İbadet yerinin inşasından sonra köylüler, Hristiyanları köyün geleneksel inancını terk etmekle suçladı ve inançlarından vazgeçmelerini istedi. Ceza olarak, yedi ailenin hükümet tarafından sağlanan yardımları alması engellendi.

Yedi Hristiyan aile, 12 Aralık 2020’de inançlarından vazgeçmeleri gerektiği söylenen bir köy toplantısına çağrıldı. İnançlarına sadık kalacaklarını söyleyen Hristiyanlar şiddete uğradı ve inançlarından vazgeçmeleri ya da köyden gönderilmeleri için bir ay süre verildi.

Hristiyan aileler 12 Aralık 2020’de köy toplantısına tekrar çağrıldılar. Toplantı sırasında yeniden saldırıya uğrayan Hristiyanlardan Sambhra Pangi, Sanaa Pangi, Mutai Khila ve Deo Pangi isimli inanlılar ciddi şekilde yaralandı. Saldırının ardından, yedi Hristiyan aile Padmpur köyünden ayrıldı ve yakınlarda Hristiyanların yaşadığı bir köye sığındı.

Yerel bir pastör, 25 Ocak’ta güvenlik güçlerine saldırıyı bildirdi. Sonuç olarak, polis saldırıya karışan altı kişiyi tutukladı. Ancak yedi Hristiyan aile yerlerinden edilmiş durumda. Köylülerin saldırıya karışan altı kişiye yöneltilen suçlamaları kaldırana kadar yedi Hristiyan ailenin geri dönmesine izin vermeyeceği düşünülüyor. (CNA)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi