7 Mart 2021 Pazar

İrlanda’da Yeni Bir Uyanış Başlıyor

İrlanda bir zamanlar ‘dünyanın en Katolik ülkesi’ olarak bilinirdi. Ancak bu dindar millet zamanla Tanrı’ya olan ilgisini kaybetti.

İrlanda’da 50 yaşın üzerindekiler, herkesin kiliseye gittiği günleri hatırlayabilir. Günümüzde ise, bazı bölgelerde neredeyse hiç kimse kiliseye gitmiyor. İrlanda’da hakim olan Hristiyanlık inancı şaşırtıcı bir hızla etkisini kaybetti. Bir liderin söylediği gibi, ‘‘Tanrı, İrlandalılar için önemsiz hale geldi.’’

Katolik Kiliselerinde yaşanan bazı sıkıntılardan ve yanlış seçimlerden dolayı, kilise toplum içinde otoritesini kaybetti. İrlanda Evanjelik Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Pastör Nick Park, ‘‘Bu çok kültürel bir dindi. İrlandalı olmak ve Katolik olmak aynı anlama gelmekteydi’’ dedi.

İrlanda Evanjelik Katolik Girişimi’nden Paddy Monaghan, ‘‘Kibirliydik. Mücadele ettiğimiz eşcinsel evlilik ve kürtaj konuları bizleri azınlık kilise haline getirdi’’ açıklamasında bulundu. 

Kilise binalarının terk edilmesine rağmen, İrlanda’da yeni bir kilise yükseliyor. Bugün ülkenin en büyük kilisesi, Romen Pentekostal Kilisesi. Betania (Bethany) Kilisesi cemaatinin bazı üyeleri iş bulmak için İrlanda’ya geldi. Bazıları hizmet etmek için gönderildiğinin farkında bile değildi.

Betania Kilisesi, büyük bir iş yaparak 1.500 kişinin ibadet edeceği ve 1.5 milyon dolara mal olan tesisi inşa ediyor. Betania Kilisesi pastörü Valerian Juljea, ‘‘Bu ülke için dua ediyoruz ve oruç tutuyoruz. Tanrı’nın bu ülkede daha fazla insanın kurtulması için bir planı var. Çünkü Tanrı, İrlanda’yı seviyor’’ açıklamasında bulundu.

İrlanda’nın ikinci büyük kilisesi de Romen Pentekostal Kilisesi. İrlanda gibi ulusların komünist Romanya’ya Kutsal Kitap gönderdiğini hatırlayan Jurjea, ‘‘Kutsal Kitap, bu ülkeye geri döndü’’ dedi. 

Afrika Kiliseleri de büyüyor. 20 yılı aşkın süredir hizmet eden Redeemed Christian Kilisesi, İrlanda’da 8 bin’den fazla üyesi ile 100’den fazla kiliseye ulaştı. Pastör Park, İrlandalıların çoğu kiliseyi reddetmiş olmasına rağmen, müjdenin özüne sahip olduklarını düşünüyor. Park, ‘‘İrlandalı gençlerin yaklaşık yüzde 75’i, İsa’nın dirilişine ve Tanrı Oğlu olduğuna inanmakla beraber, cennet ve cehennemin varlığına da inanıyor’’ dedi.

Dublin’deki St. Mark’s Kilisesi pastörü Sean Mularkey, ‘‘Bu ülkede ruhsal bir uyanış var. Hizmet etmek isteyenler yeniden doğuyor ve Kutsal Ruh’la dolup yeni bir vizyona sahip oluyor. Bu ulusta, şeytanın yok etmek istediğine inandığım bir inanç var ve o inancın yeniden canlanacağına inanıyorum’’ ifadelerinde bulundu. Hizmet etmek isteyenlerin merkezi olan İrlanda’nın yeniden eski çağrısına döneceğine inanan Nick Park, ‘‘Yeniden Hristiyanlığın büyümesini görüyoruz. Tanrı’nın armağanlarının ve çağrısının devam ettiğini düşünüyorum. İrlanda’nın hala kilise görevlileri gönderen bir ulus olma çağrısı var. İrlanda’nın bu rolü yeniden yerine getireceğine inanıyorum’’ dedi.

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi