11 Ağustos 2022 Perşembe

Kilise Binasını Kapatmayı Reddeden Pastör Öldürüldü

26 Ekim’de Uganda’nın doğusunda bir pastör, kilise binasını kapatmayı reddettiği için saldırıya uğrayarak öldürüldü.

Namutumba bölgesinde kızıyla birlikte saat 18.30 sıralarında tarlaya giden 58 yaşındaki pastör, aşırılık yanlılarının saldırısına uğradı. Brenda Lugwire, babası koyunlarla ilgilenirken üç kişinin bağırarak yaklaştığını söyledi. Kâfir diye bağırarak gelen saldırganlar, uzun bıçaklar ve küt nesnelerle pastöre saldırdı. Lugwire, yanlarına gelen saldırganlardan birinin, ‘‘Sana kiliseyi kapatman gerektiğini söyledik, ancak mesajımızı dinlemedin. Bugün gazaba uğrayacaksın’’ dediğini söyledi.

Pastör Lugwire’nin cemaati yaklaşık iki yıldır aynı binada tapınıyordu. Lugwire, ‘‘Saldırganlardan biri büyük bir sopayla babama vurdu. Babam olay yerinden uzaklaşmaya çalışırken başka biri tarafından bıçakla yaralandı’’ dedi.

Aile, olayı hemen polise bildirdi. Güvenlik güçleri, yerel yetkililer ve aile üyeleri, ertesi gün olay yerine geldiler ve hayatını kaybeden pastörün bedeninde derin kesikler buldular.

Saldırganların Shamimu adlı zengin bir kadının evine gittiği öğrenildi. Olayın ardından kadın tutuklandı. Shamimu’nun polise, ‘‘Kana bulanmış kıyafetlerini değiştirmek için evime geldiler ve bir kâfiri öldürdükleri için mükâfatlandırılacaklarını söylediler. Pastör, kilisede hizmetine ve inancını paylaşmaya devam etmişti’’ dedi.

Saldırganlar, güvenlik güçleri gelmeden olay yerinden kaçtı. Akrabalar, polisin Shamimu’yu tutukladığını ve saldırganları aramaya devam ettiğini söyledi. Pastörün geride eşi, bir oğlu ve yedi kızı kaldı. Kilise üyesi olan Fred Mukisa Ndyeki, cinayetin bölge başkanına bildirilmesine rağmen, ciddiye alınmadığını söyledi.

Cinayet, Uganda’daki Hristiyanlara yönelik birçok zulüm vakasının sonuncusuydu. Uganda’nın anayasası inanç özgürlüğünü güvence altına almasına rağmen, Hristiyanlar inançları nedeniyle zulme uğramaya devam ediyor. (morningstarnews)

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi