27 Ocak 2022 Perşembe

Kilise Binasını Kapatmayı Reddeden Pastör Öldürüldü

26 Ekim’de Uganda’nın doğusunda bir pastör, kilise binasını kapatmayı reddettiği için saldırıya uğrayarak öldürüldü.

Namutumba bölgesinde kızıyla birlikte saat 18.30 sıralarında tarlaya giden 58 yaşındaki pastör, aşırılık yanlılarının saldırısına uğradı. Brenda Lugwire, babası koyunlarla ilgilenirken üç kişinin bağırarak yaklaştığını söyledi. Kâfir diye bağırarak gelen saldırganlar, uzun bıçaklar ve küt nesnelerle pastöre saldırdı. Lugwire, yanlarına gelen saldırganlardan birinin, ‘‘Sana kiliseyi kapatman gerektiğini söyledik, ancak mesajımızı dinlemedin. Bugün gazaba uğrayacaksın’’ dediğini söyledi.

Pastör Lugwire’nin cemaati yaklaşık iki yıldır aynı binada tapınıyordu. Lugwire, ‘‘Saldırganlardan biri büyük bir sopayla babama vurdu. Babam olay yerinden uzaklaşmaya çalışırken başka biri tarafından bıçakla yaralandı’’ dedi.

Aile, olayı hemen polise bildirdi. Güvenlik güçleri, yerel yetkililer ve aile üyeleri, ertesi gün olay yerine geldiler ve hayatını kaybeden pastörün bedeninde derin kesikler buldular.

Saldırganların Shamimu adlı zengin bir kadının evine gittiği öğrenildi. Olayın ardından kadın tutuklandı. Shamimu’nun polise, ‘‘Kana bulanmış kıyafetlerini değiştirmek için evime geldiler ve bir kâfiri öldürdükleri için mükâfatlandırılacaklarını söylediler. Pastör, kilisede hizmetine ve inancını paylaşmaya devam etmişti’’ dedi.

Saldırganlar, güvenlik güçleri gelmeden olay yerinden kaçtı. Akrabalar, polisin Shamimu’yu tutukladığını ve saldırganları aramaya devam ettiğini söyledi. Pastörün geride eşi, bir oğlu ve yedi kızı kaldı. Kilise üyesi olan Fred Mukisa Ndyeki, cinayetin bölge başkanına bildirilmesine rağmen, ciddiye alınmadığını söyledi.

Cinayet, Uganda’daki Hristiyanlara yönelik birçok zulüm vakasının sonuncusuydu. Uganda’nın anayasası inanç özgürlüğünü güvence altına almasına rağmen, Hristiyanlar inançları nedeniyle zulme uğramaya devam ediyor. (morningstarnews)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi