22 Haziran 2021 Salı

Kutsal Kitap’ın Gerçekliği Bir Kez Daha Kanıtlandı

Amerikalı ve İsrailli uzmanlar, Kutsal Kitap’ın tarih konusunda yetkili bir kaynak olduğuna inandıklarını açıkladılar.

Son kazılar esnasında Babillerin, Yeruşalim’i kuşatmasının ardından kalan tarihi parçalara rastladılar.

Arkeolojik bulguların, Millattan Önce 6. yüzyıla ait olması ve 2. Krallar 25. Bölümün 4. ayetinde bahsi geçen olaylarla birebir örtüşmesi, Kutsal Kitap’ın güvenilir bir kaynak olduğuna dair görüşleri güçlendirdi.   

2. Krallar 25. Bölüm 4. Ayet: “Sonunda kentin surlarında bir gedik açıldı. Kildaniler kenti çepeçevre kuşatmış olmasına karşın, bütün askerler gece kral bahçesinin yolundan iki duvarın arasındaki kapıdan kaçarak Arava yoluna çıktılar.”

Yeruşalim Zion Dağı’nda kazılar yapan Kuzey Carolina Üniversitesi’nin (Charlotte) arkeolog ekibi, Babillerin Yeruşalim’i kuşattıklarına dair kanıtlar keşfettiklerini açıkladı.

Keşfedilen bulgular arasında: yanmış kıyafetler, ok uçları, kömürleşmiş odun parçaları, bronz objeler, demir ve mücevherlerin yanı sıra kırılmış seramikler de yer alıyordu.

Shimon Gibson

Kuzey Carolina Üniversitesi’nin “Zion Dağı” arkeoloji projesinin Direktörü Shimon Gibson, söz konusu keşiflerin onlar için bir sürpriz olduğunu açıkladı.

Kutsal Kitap, Kral Nebukadnezar birliklerinin, Süleyman’ın inşa ettirdiği 1. Tapınağı da dahil olmak üzere tüm evleri yaktırdığından bahsediyor. Yazılanlara göre, savaşçı birlikler bakır direkleri ve tapınaktaki değerli eşyaları alıp Babil’e götürdüler, Yahudileri ise kovdular. 

Shimon Gibson: “Keşfedilen her bir bulgu kentin yıkıldığını göstermektedir. Ayrıca Kral Nebukadnezar o zamanlar ‘ülkelerin yok edicisi’ olarak biliniyordu, bu da yapılan keşifleri destekleyen gerçeklerden biri oldu” dedi.

Gibson, arkeologların şehre yapılan Keldani saldırısının kanıtlarını bulduğunu kesin olarak söyleyemese de uzmanlar keşfedilen bulguların İncil metinleriyle birebir uyuştuğuna dikkat çekiyor. 

Gibson’a göre, keşifler Kutsal Kitap’ın güvenilir ve tarihsel olarak doğru bir belge olduğunu kanıtlıyor.

Shimon Gibson: “Son yıllarda, Kutsal Kitap’ta anlatılanların doğruluğu hakkında birçok tartışma yaşandı. Bazıları Kutsal Kitap yazılarını mitlerin bir meyvesi olarak görüyor, bazıları ise tarihsel bir kaynak. Her şeye rağmen her iki kitle de sadece Kutsal Kitap’a sadık kalınması gerektiğini savunamıyor. Bizim yaptığımız arkeolojik keşifler ise onların haksız olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu” açıklamasında bulundu.

Yeruşalim’in Zion Dağında kazılar yapan Kuzey Carolina Üniversitesi’nin (Charlotte) arkeolog ekibi, gelecek yaz yine Yeruşalim’e dönerek tam ölçekli kazılar gerçekleştireceklerini açıkladı. (cnl.news)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi