30 Haziran 2022 Perşembe

Marmaris’te Orman Yangını

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün akşam saat 20.00’de Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde başlayan orman yangını sürüyor. Yaklaşık 250 hektarlık bir alanda devam eden yangına havadan 20 helikopter ve 14 uçak ile müdahale ediliyor. Söndürme çalışmalarına ilişkin son açıklama Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den geldi. Kirişçi, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor. Yangın, Hisarönü Mahallesi Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde dün akşam saat 20.00 sıralarında başladı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde alevlerin tehdit ettiği 30 ev, görevlilerin uyarısıyla tahliye edildi.

Havanın aydınlanmasıyla birlikte, gece saatlerinde ara verilen, havadan söndürme çalışmaları yeniden başladı.

Şu anda alevlere karadan 1494 personel, 363 araç ve 39 iş makinasıyla müdahale ediliyor. Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 20’ye yakın TOMA da çalışmalara destek veriyor. Havadan müdahale ise 20 helikopter ve 14 uçak ile yapılıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çalışmaları takip etmek üzere bölgede. Söndürme çalışmalarıyla ilgili kısa bir süre önce açıklama yapan Kirişci, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Ardından Orman Genel Müdürlüğü’nden de bir açıklama geldi. Açıklamada, “Marmaris yangınının kontrol altına alınmasında sona yaklaşıldı” denildi. İki bakan gece saatlerinde açıklama yapmıştı. Kirişci, “Helikopterle yukarıdan izlediğimizde gördüğümüz manzara çok korkutucu, ürkütücü değildi” dedi.

Yangının çıkış nedeninin araştırıldığını söyleyen Soylu ise “Doğal sebeple mi, yoksa bir kamp sebebiyle mi çıktı, yoksa bir sabotaj mı var? Bütün bunları değerlendiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yetkilileri ise saat 20.02’de başlayan yangına 8 dakikada müdahale edildiğini açıkladı.

Başepiskopos Aram Ateşyan, Antilias’a Gidiyor

Beyrut Antilias'ta bulunan Kilikya Katolikosluğu Merkezinde 1 Temmuz Cuma günü, "Müron Orhnek" (Kutsal Yağ Takdisi) töreni gerçekleşecek. Türkiye...

Yüzlerce Kadın Mahkûm Vaftiz Edildi

‘God Behind Bars’ adlı hapishane hizmetleri, mahkûmları İsa Mesih ile tanıştırmak için ülke çapındaki kiliselerle birlikte çalışıyor....

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi