19 Nisan 2021 Pazartesi

Mesih’ten Vazgeçmeyi Reddettiler, Köylerinden Uzaklaştırıldılar

Yakın zamanda İsa Mesih’e iman eden bir aile, bu yıl inançlarına sadık kaldıktan ve vazgeçmeyi reddettikten sonra Hindistan’daki köylerinden uzaklaştırıldılar.

Jaga Padiami ve eşi, Hindistan’ın Kambawada kentindeki köylerini ziyaret eden bir grup imanlının müjdesini dinledikten sonra geçtiğimiz Aralık ayında İsa Mesih’e iman ettiler.

Ancak Ocak ayında bir köy toplantısına çağrıldılar ve köyün şefi Koya Samaj tarafından, onlara Hristiyan inançlarından vazgeçmeleri söylendi. International Christian Concern (ICC) tarafından hazırlanan bir rapora göre her ikisi de reddetti.

Daha sonra bölge sakinleri çifti taciz etmeye başladı ve Samaj onlara inançlarından vazgeçmeleri, aksi takdirde köyden sürgün edilmeleri için beş gün daha verdi. Beş gün sonra çift, Padiami’nin Samaj ve diğer köylülere söylediği bir köy toplantısına çağrıldı: “Beni köyden çıkaracak olsanız bile, İsa Mesih’i terk etmeyeceğim.”

ICC, “Bu tepki, Padiami’nin evini yağmalayan yerel köylüleri kızdırdı” dedi.

Eşyaları sokağa atıldı ve evleri kilitlendi. Daha sonra köyden zorla uzaklaştırıldılar. Çifte, Hıristiyanlıktan vazgeçmedikleri sürece, geri dönerlerse öldürülecekleri söylendi. Vazgeçmediler.

Hindistan, Open Doors’un “İsa’yı takip etmenin en zor olduğu 50 ülke” 2021 raporunda 10. sırada yer aldı.

Raporda, “Hindu aşırılık yanlıları, tüm Hintlilerin Hindu olması gerektiğine ve ülkenin Hristiyanlık ve İslam’dan kurtulması gerektiğine inanıyor” diye belirtildi. Bu amaca ulaşmak için yoğun şiddet kullanıyorlar, özellikle Hindu kökenli Hıristiyanları hedef alıyorlar. Hristiyanlar, “yabancı bir inancı” takip etmekle suçlanıyor ve toplumlarında, ”kötü şansla itham ediliyor.”

Raporda ayrıca, Hristiyanlar “sıklıkla fiziksel olarak saldırıya uğruyor ve bazen öldürülüyorlar” ve “aileleri ve toplulukları tarafından Hinduizme dönmeleri için sürekli baskı altında kalıyorlar” diye belirtildi.

Open Doors raporuna göre, “Eski hallerine geri dönmezlerse, gelir elde etme imkanları üzerinde yıkıcı bir etki yaratılarak, toplulukları tarafından boykot edilebilirler” diye belirtildi ve eklendi: “İnananların çoğu tecrit edilmiş durumda ve başka hiçbir Hristiyan tanımıyorlar.” (CHL)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi