2 Aralık 2021 Perşembe

Mısır, 5 Yıllık İnsan Hakları Planını Başlattı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah El-Sisi, 2014’te Cumhurbaşkanı olmasından bu yana ilk insan haklarını koruma planı olan beş yıllık ‘Kapsamlı Ulusal İnsan Hakları Stratejisi’ni’ açıkladı.

Abdel Fattah El-Sisi

Cumhurbaşkanı Sisi, ‘‘Mısır devleti, güvenlik, kişisel özgürlük, siyasi uygulama, ifade özgürlüğü, sivil toplum oluşturma ve dava açma hakkına saygı gösterme taahhüdünü kabul etmektedir. Her çeşit düşünce çeşitliliğini hoşgörüyle karşılamakla beraber, herhangi bir dini inanca sahip olmayan kişileri de saygıyla karşılıyorum. Herhangi bir dini seçip seçmemekte özgürsünüz’’ dedi.

Mısır’ın geçmiş yıllardaki başarısız insan hakları sicili, din ve düşünce özgürlüğü alanlarında çeşitliliğin hoş karşılanmadığını gösteriyor. Anlaşmazlıklardan biri de kimlik kartlarındaki din hanesinin varlığı. Birçok Mısırlı Hristiyan kimliklerden din hanesinin kaldırılmasını memnuniyetle karşılayacak olsa da, mezhep ayrımcılığına yönelik herhangi bir azalma yaşanmayacaktır. Büyük ölçüde iş yerlerinde ve başka alanlarda azınlık gruplarına ve Hristiyanlara yönelik sistematik ayrımcılığı önlemeye yönelik bir adım olarak görülse de, genellikle kişinin ismi inancının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. 

Mısır’ın eski Kültür Bakanı Gaber Asfour, 1956’da uygulamaya konulan din hanesinin kaldırılmasını desteklediğini belirtti. Adalet Bakanı Omar Marwan ise tüm Mısırlılar için aynı Kişisel Statü Yasası’na sahip olunmamasını gerekçe göstererek, inanca dayalı belirli haklar nedeniyle dinlerin kayıt altına alınması gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Sisi’nin adımlarının ülkedeki insan hakları ihlallerinde bir değişiklik yaratıp yaratmayacağını zaman gösterecek. (Persecution)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi