27 Ocak 2022 Perşembe

Mülteciler Korku İçinde: “Taliban Çok Acımasız”

Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinden kısa bir süre önce Hindistan’a kaçan bir Hristiyanın akrabaları, terör günlerini anlattı.

Şu an Hindistan’da Hristiyan mülteci olan 24 yaşındaki Esin’in (güvenlik nedeniyle ismi değiştirildi) vizesi uzatıldı. Esin’in kardeşi olan ve güvenlik nedenleriyle Zakariya adını kullanan Hristiyan adam, Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinden bir gün sonra ailesiyle birlikte Afganistan’dan kalkan bir uçağa koştuklarını söyledi. Uçağa binemedikleri takdirde hayati tehlikelerinin olacağını söyleyen Zakariya, ‘‘Komşularımız inancımızı biliyordu. Bu yüzden geri dönmek çok tehlikeliydi. Bizleri Taliban’a bildirmeleri durumunda öldürüleceğimizi düşündük’’ dedi.

26 yaşındaki Zakariya, ‘‘Kalbimiz endişeyle çarpıyordu. Öğleden sonra Hindistan uçağına binmek üzere havaalanında kaldık, ancak tüm uçuşların iptal edildiği ve eve dönmemiz gerektiği söylendi. Korku ve belirsizlik içinde sıkışıp kaldık’’ dedi. Eve dönmeyen Zakariya, oda kiraladı ve izlenmemek için telefon kullanmadı. Birkaç gün sonra, Hristiyan arkadaşlar Taliban’ın güvenlik kontrollerini geçebilirlerse, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) uçabilecekti. Zakariya, ‘‘Taliban, yönetimi ele geçirdikten sonra hissettiğimiz korkuyu anlatamam. Üst düzey yetkililer, ülkeden ayrılmak üzere olanlar hakkında Taliban’la konuştu. Taliban’ın elinde uçağa binecek kişilerin isim listesi vardı.  Uçağa binmeyi beklerken, Taliban militanları birini aramaya geldi. Aradıkları kişinin biz olup olmadığını merak ediyorduk. Uçak kalkana kadar korku ve belirsizlik hâkimdi. Militanların gelip, ‘Uçuşunuz iptal edildi, eve dönmeniz gerekiyor’ diyeceğini hissettik’’ dedi.

Abu Dabi’ye geldikten yaklaşık üç ay sonra, ülkeyi terk edebilmelerinin bir mucize gibi göründüğünü söyledi. BAE yetkilileri henüz sığınma başvuru sürecini başlatmadığı için gelecekleri üzerinde belirsizlik hâkim. Zakariya’nın kız kardeşi Esin’in Hindistan’da kalabilmesi için vizesi uzatıldı ve Delhi’deki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne mülteci statüsü için başvurdu.

Afganistan’da Hristiyan olmanın son derecede tehlikeli olması nedeniyle Esin, annesi ve erkek kardeşi sadece üç yıl önce birbirlerine İsa Mesih’e iman ettiğini açıkladı. Erkek kardeşi 2018’de Mesih’e iman etmişti. Esin, komşularının tehditleri altında ailesinin Hindistan’a giden bir uçağa bindirmeyi başardığını söyledi. Aralık 2020’de Esin’i evde Kutsal Kitap okurken gören komşularının ‘‘Seni öldüreceğiz. Sen kâfirsin ve seninle aynı yerde yaşamayız’’ dedikleri belirtildi.

Zakariya, kendisinin ve annesinin ülkeyi terk etmelerine yardımcı olan herkese minnettar olduğunu söyleyerek, ‘‘Taliban çok acımasız. Hristiyanlara nasıl davranacaklarını tahmin edebiliyoruz. Hristiyan olduğumuzu bilselerdi bizi öldürürlerdi’’ dedi.

Afganistan, Hristiyanların en çok zulüm gören Open Doors’un 2021 Dünya İzleme Listesi’nde Kuzey Kore’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. (morningstarnews)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi