4 Şubat 2023 Cumartesi

Myanmar’da Barış Çağrısı

Myanmar’ın birçok yerinde evlerini terk etmek zorunda kalan ve acı çeken halkın yaşadıklarını hatırlatan Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung, ‘‘Taraflardan acilen ateşkes istiyoruz. Silahlarını bırakmalarını ve barışçıl çözüm aramalarını diliyoruz. İnsanlar acı çekiyor. Krizin yaşandığı bölgelerde insani koridorlar oluşturulmalı’’ dedi.

Barış çağrısı, yönetimi ele geçiren askeri cuntaya yani Myanmar Devlet İdare Konseyi’ne, sürgündeki Ulusal Birlik Hükümeti’ne (NUG) ve askeri darbe karşıtı olan Halk Savunma Gücü’ne yapıldı.

Noel döneminde yerlerinden edilen halk, kamplarda veya ormanlarda yaşam mücadelesi veriyor. Gerginlik ve korku, çatışmaların daha şiddetli olduğu ve ağırlıklı olarak Hristiyanların yaşadığı bölgelerde hissediliyor. İnanlılar kiliselere sığındı, ancak çatışmalardan kiliseler ve okullar da etkilendi.

Ülkedeki Katolikler, Papa Françesko’nun Myanmar gezisini hatırlattı. Papa, ülkedeki Katolik Kilisesi’ne ‘barışı inşa etme ve dünyayı iyileştirme’ görevini verdi. Bu sorumluluğu ve görevi yüreklerinde hisseden inanlılar, barış için dua ediyor. Yangon Başepiskoposu ve Myanmar Episkoposlar Konferansı Başkanı Kardinal Charles Maung Bo, Yeni Yıl mesajında Papa Françesko’nun ‘Myanmar barışa aç’ sözlerine değinerek barış çağrısında bulundu.

Ülkedeki çatışmalar kötüleşirken, Myanmar ordusunun şiddet ve misilleme eylemleri devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Aralık 2022’de askeri cunta tarafından yönetilen Myanmar’da şiddetin sona ermesi ve eski lider Aung San Suu Kyi dâhil olmak üzere tutuklanan tüm siyasi mahkûmların serbest bırakılması çağrısı yapan kararı onayladı. (Fides)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi