4 Şubat 2023 Cumartesi

Kaliforniya Kilisesi Saldırganların Hedefi Oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nde Katolik kiliselerine yönelik saldırılar devam ederken, Kaliforniya’daki St. Mary Kilisesi, Doğuş Bayramı’ndan bu yana üç kez tahrip edildi.

Peder Scott Herrera, üç olayda da güvenlik kameralarına yakalanan saldırganın aynı kişi olduğuna inandığını söyledi. Peder, saldırıyla bağlantılı bir şüphelinin tutuklandığını belirtti. Ancak zanlının kimliği henüz açıklanmadı.

Peder Herrera, saldırganın ilk olarak 25 Aralık’ta kiliseyi tahrip ettiğini ve Meryem Ana heykeline zarar verdiğini söyledi. Kilisenin güvenlik kameralarında bir kişinin çiçek vazolarını tekmelediği görüldü. Görüntülerden adamın kilise kapısını kırarak içeri girdiği anlaşıldı.

Peder, aynı kişinin 9 ve 10 Ocak tarihlerinde kiliseye tekrar gelerek çevreye zarar verdiğini söyledi. 9 Ocak saldırısında adam iki kişiyle birlikte kiliseye geldi. Saldırganın elindeki şişeyi Meryem Ana heykeline fırlattığı görüldü.

10 Ocak’ta ise saldırgan elindeki nesneyi atarak kilise kapısının camını kırdı. Peder, vandalın 20 bin dolardan fazla hasara neden olduğunu söyledi. Yeni kameraların alınması ve güvenliğin artırılması için en az 20bin dolara daha ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Saldırının nefret suçu nedeniyle gerçekleştiğini söyleyen peder Herrera, ‘‘Tanrı bağışlar, saldırganı biz de bağışlıyoruz’’ dedi.

Saldırıya tanık olan cemaat üyesi Ana Cristina Bolanos, adamın vazoları tekmelediğini ve Meryem Ana heykelini parçaladığını söyledi. Bolanos, ‘‘O an ne yapacağımı bilemedim. Dürüst olmak gerekirse ağlamak istedim. Endişelerim devam ediyor. Ancak kiliseye Tanrı’nın gücüyle gelmeye devam ediyorum’’ dedi. (CNA)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi