27 Ocak 2022 Perşembe

Nepal’de İki Rahibe Gözaltına Alındı

Güney Kore’den iki Katolik rahibe, halkı din değiştirmeye zorladığı iddiasıyla altı haftadan uzun süredir Nepal’de gözaltında tutuluyor.

St. Paul Chartres Cemaati’nden rahibe Gemma Lucia Kim ile rahibe Martha Park Byongsuk, isimsiz bir şikâyetin ardından 14 Eylül’de tutuklandı. Kefalet başvuruları reddedilen kız kardeşler, şu anda Katmandu’daki bir cezaevinde tutuluyor.

İki rahibe, Katmandu’ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Pokhara’da 120 yoksul çocuğa konaklama, yiyecek, eğitim, tıbbi hizmet ve beceri eğitimi sunan ‘Happy Home’ adlı merkezi işletiyor. Salgın dönemi boyunca ihtiyaç sahiplerine yiyecek dağıtan rahibeler, insanları Katolik olmaya ikna etmekle suçlandı.

Haksız ve Asılsız İddialar

Episkopos Paul Simick, Aid to the Church in Need’e (ACN) yaptığı açıklamada, yaşananların Nepal’deki Katolik topluluğunu şok ettiğini ve iddiaların tamamen haksız ve asılsız olduğunu belirtti. Episkopos Simick, ‘‘Biz Katolikler, zorla din değiştirmeyi kabul etmeyiz. Kendilerini yoksul insanlara adayan Koreli kız kardeşler sadece sosyal hizmetleriyle tanınmaktadır’’ dedi.

Rahibelerin sakin ve esenlik içinde olduğunu söyleyen Episkopos Simick, sadece ileri yaşta olmaları nedeniyle kız kardeşlerin sağlığı için endişeli olduğunu belirtti ve ‘‘Katolik cemaati, yaşananları azınlık topluluklarına yönelik bir saldırı olarak görüyor. Hristiyanların sunduğu eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler yanlış yorumlanıyor’’ dedi.

Hristiyanlara Yönelik Artan Düşmanlık

Son yıllarda kiliseler, Hristiyan nüfusun sadece yüzde 1,4’ünü oluşturduğu Hindu çoğunluklu Nepal’de düşmanlık ve hoşgörüsüzlük ile mücadele ediyor.

ACN’nin 2021 Din Özgürlüğü Raporu’na göre, 2015 yılında yeni Anayasanın kabul edilmesinden bu yana Hristiyan azınlığa yönelik yasal ve sosyal baskılar arttı. Ayrıca, son zamanlarda yabancı rahipler ve rahibeler vize alamadığı için ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. (vaticannews)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi