3 Haziran 2023 Cumartesi

Nijerya’da Kaçırılan İki Rahipten Biri Kaçmayı Başardı

Nijerya’daki kaynaklara göre, 15 Temmuz’da Kaduna eyaletinden kaçırılan iki Katolik rahipten biri kaçmayı başarırken Kafanchan Katolik Episkoposluğu’nun iletişim direktörü Rahip John Mark Cheitnum’un cansız bedeni Salı sabahı bulundu.

Kafanchan episkoposluğuna göre, Yalding Garu’daki Kral İsa Mesih Katolik Kilisesi’nin Peder Donatus Cleopas Sulaiman, silah zoruyla kaçırılan Rahip Cheitnum öldürülürken Rahip Sulaiman kaçmayı başardı.

Kafanchan Katolik Episkoposluğu Şansölyesi Rahip Emmanuel Uchechukwu Okolo bir basın açıklamasında, “Rahip Donatus Cleophas, kendisini kaçıranlardan kaçtı ve bizimle tekrar bir araya geldi” dedi ve, “Ancak, Kafanchan Episkoposluğu’nun episkoposu, din adamları ve laikleri, Pek Muhterem Rahip John Mark Cheitnum’un korkunç cinayetini derin bir üzüntü ve acı duygusuyla duyuruyor” diye açıkladı.

Dört bölge sakini Morning Star News’e kısa mesajla Cheitnum’un cesedinin Salı sabahı vahşi doğada bulunduğunu söyledi. Bir sakin, teröristlerin neden kilise liderlerini hedef aldığını sordu. Katledilen rahip için dua ettiler. 

Başka Rahipler de Öldürüldü

Kaduna eyaletine bağlı Kujama’da, Katolik bir rahip olan Rahip Moses Bonugada’ya göre, 25 Haziran’da başka Katolik bir rahip öldürüldü. Peder Vitus Bogoro çiftliğinde çalışırken “silahlı haydutlar” tarafından öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca, Bonugada, Bogoro’nun kardeşi Cyril Borogo’nun da saldırıda kaçırıldığını belirtti.

Bonugada 4 Temmuz’da aynı “haydutların” Kaduna eyaleti Zambina’daki St. Charles Katolik Kilisesi’nden Rahip Emmanuel Silas’ın kaçırıldığını belirterek 2022’de şu ana kadar 18 Katolik rahibin kaçırıldığını vurguladı.

Open Doors’un 2022 Dünya İzleme Listesi raporuna göre; Nijerya’da inançları nedeniyle öldürülen Hristiyan sayısıbir önceki yıl 3.530’dan 4.650’ye yükseldi. Dünya izleme listesine göre, Nijerya’da öldürülen Hristiyanların sayısı da bir önceki yıl 990’dan 2.500’e çıkarak en yüksek seviyeye ulaştı.

Hristiyan olmanın en zor olduğu 2022 Dünya İzleme Listesi’nde Nijerya, bir önceki yıl 9 numaradan yedinci sıraya, şimdiye kadarki en yüksek sıraya yükseldi. (CT)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi