10 Mayıs 2021 Pazartesi

Noel İçin Seyahat Eden Kenyalı Hristiyanlar Hedef Alındı

Noel tatili için Somali sınırına yakın bir yerde otobüslerle seyahat eden Hristiyanlar, kısa süre önce Somali merkezli, El-Kaide bağlantılı aşırılık yanlısı El-Şebab militanlarının hedefi haline geldi. 

Bölgedeki Hristiyanlara göre, militanların otobüsleri ele geçirmesi nedeniyle seyahat riskli bir hale geldi. Bölge halkından bazılarının da terör saldırılarına yardım ettiğini belirtiliyor.

ABD askerlerini Somali’den çekmeyi planlarken, Kenyalılar El Şebab’ın saldırılarına hazırlanıyor. Dini liderler otobüs saldırılarını ve sınır bölgesindeki küçük Hıristiyan topluluğuna yönelik tehditleri durdurabilmek umuduyla dinler arası diyalogu artırdı. 

Garissa’da yaşayan Katolik rahip Nicholas Mutua, ‘‘Dinler arası diyalog bölgeye büyük bir değişiklik getirdi. Otobüsler hareket ediyor. Her şey yolunda, ama dikkatli olmalıyız. Militanların ne yapacağı belli olmaz’’ ifadelerinde bulundu.

Doğu Afrika’daki El Kaide bağlantılı El-Şebab örgütü, yaklaşık 10 yıldır sınır bölgesinde tehdit oluşturmaya devam ediyor. Militanlar Mandera, Wajir, Garissa ve Lamu bölgelerinde patlayıcı maddelerle güvenlik güçlerine saldırılar düzenledi. 

Son otobüs saldırısına maruz kalan Hristiyanların çoğu, Noel kutlamaları için Kenya’nın diğer bölgelerine seyahat eden öğretmenlerdi. Saldırıda bazı kilise liderleri de hayatını kaybetti. Bölgede birkaç yıl çalışmış olan öğretmen Grace Kuthea, ‘‘Hristiyanlar, inançları nedeniyle hedef alınıyor. Genellikle tekrar saldırmadan önce insanların unutması için ara veriyorlar’’ dedi. 

Noel sezonunda seyahat edenlere ve bazı ibadet yerlerine yapılan son saldırılar dini liderleri teşvik etti. Bu yıl Mart ayına kadar Garissa’da hizmet veren Pentekostal pastör Josiah Joab, ‘‘Bölge halkı, Hristiyanlara karşı değil’’ dedi. 

Bu, El-Şebab’ın seyahat edenlere yönelik ilk saldırı değil. Kasım 2014’te militanlar, Kenya’nın kuzeyindeki Mandera kasabasından seyahat eden bir otobüsü kaçırdı ve 28 Hristiyanı katletti. Aralık 2015’teki ikinci otobüs saldırılarında ise yolcuların arasındaki Hristiyanları tespit edememeleri nedeniyle can kaybı yaşanmadı. 

Hristiyanları korurken hayatını kaybeden öğretmen Sarah Farah ise onurlandırıldı. Yaşanan olayın konu edindiği kısa film Watu Wote (Hepimiz) Oscar Ödülleri’ne aday gösterildi. 

Rahip Mutua, dini liderlerin şiddet olaylarına karşı durarak hayatlarını kurtardığına inanıyor: ‘‘Sanırım dinler arası diyalog, öğretmenin çabasına katkıda bulundu.’’ (CT)

Patrik Sahak II’den Anneler Günü Mesajı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Anneler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Patrik Sahak II, kendi sosyal medya...

“Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü” Türkiye’ye Verildi

Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından verilen ve en saygın müzecilik ödüllerinden olan "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde Çanakkale'deki...

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi