20 Nisan 2021 Salı

Papa, Amerika’daki Orman Yangınları ve Dağlık Karabağ’daki Barış için Dua Etti

Papa Françesko, Birleşik Devletler’in Batı sahili ve Güney Amerika bölgeleri boyunca uzanan orman yangınlarını hatırlatarak Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkesi memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Orman yangınları bu yıl, durumdan ciddi bir şekilde muzdarip olan Birleşik Devletlerin ve Güney Amerika’nın bazı kısımlarıyla birlikte Amerika’nın geniş bölgelerine yayılmıştı.

Papa Françesko, yangınları hatırlatmak ve bu yangınları ağır kuraklıkla ve insanların eylemleriyle ilişkilendirmek üzere pazar günü Angelus duasında bir dakikasını ayırarak “Gezegenin birçok alanını tahrip eden orman yangınlarından etkilenen insanlara ve hayatlarını yangınları söndürmek adına riske atan gönüllülere ve itfaiyecilere olan yakınlığımı ifade etmek isterim” dedi.

Papa, Birleşik Devletlerin Batı sahilinden, özellikle California ve Güney Amerika’nın merkezi bölgelerinden bahsederek,  “Rab bu etkilerden ve felaketlerden ızdırap çekenleri kuvvetlendirsin ve yaratılışı koruma ihtiyacının farkına varmamızı sağlasın” dedi.

Amerika’daki Yangınlar

Batı Birleşik Devletleri, California, Oregon ve Washington’da, 6.6 milyondan fazla dönümün yanmasına ve en az 37 insanın ölümüne sebep olan muazzam büyüklükte yangınlar görüldü. Güney Amerika’nın Pantanal bölgesi, Dünya’nın en geniş tropik sulak alanını oluşturmakta. Büyük kısmı 2020’de yanmış olup, araştırmacılara göre taşkın yatağının yaklaşık yüzde 22’si, ya da 7.9 milyon dönüm de alazlanmış durumda.

Paraguay ve Arjantin de rekor miktarda arazinin rekor kıran yangınlara yenik düştüğünü gördü.

Ermenistan- Azerbaycan Ateşkesi

Papa Françesko, düşüncelerini aynı zamanda Dağlık Karabağ bölgesindeki ateşkese de çevirdi.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında Cumartesi öğlen yürürlüğe giren Rus aracılı ateşkesi memnuniyetle karşıladığı belirten Papa, düşmanlıktaki duraksamasının hafif olduğunu itiraf ederek, bunun bölgede acı çeken sivillerin iyiliği adına devam etmesi için dua etti. Ardından Papa Françesko, herkesi mağdurlar ve hayatları tehlikede olanlar için dua etmeye davet etti. (Vaticannews)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi