5 Aralık 2021 Pazar

Papa, Amerika’daki Orman Yangınları ve Dağlık Karabağ’daki Barış için Dua Etti

Papa Françesko, Birleşik Devletler’in Batı sahili ve Güney Amerika bölgeleri boyunca uzanan orman yangınlarını hatırlatarak Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkesi memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Orman yangınları bu yıl, durumdan ciddi bir şekilde muzdarip olan Birleşik Devletlerin ve Güney Amerika’nın bazı kısımlarıyla birlikte Amerika’nın geniş bölgelerine yayılmıştı.

Papa Françesko, yangınları hatırlatmak ve bu yangınları ağır kuraklıkla ve insanların eylemleriyle ilişkilendirmek üzere pazar günü Angelus duasında bir dakikasını ayırarak “Gezegenin birçok alanını tahrip eden orman yangınlarından etkilenen insanlara ve hayatlarını yangınları söndürmek adına riske atan gönüllülere ve itfaiyecilere olan yakınlığımı ifade etmek isterim” dedi.

Papa, Birleşik Devletlerin Batı sahilinden, özellikle California ve Güney Amerika’nın merkezi bölgelerinden bahsederek,  “Rab bu etkilerden ve felaketlerden ızdırap çekenleri kuvvetlendirsin ve yaratılışı koruma ihtiyacının farkına varmamızı sağlasın” dedi.

Amerika’daki Yangınlar

Batı Birleşik Devletleri, California, Oregon ve Washington’da, 6.6 milyondan fazla dönümün yanmasına ve en az 37 insanın ölümüne sebep olan muazzam büyüklükte yangınlar görüldü. Güney Amerika’nın Pantanal bölgesi, Dünya’nın en geniş tropik sulak alanını oluşturmakta. Büyük kısmı 2020’de yanmış olup, araştırmacılara göre taşkın yatağının yaklaşık yüzde 22’si, ya da 7.9 milyon dönüm de alazlanmış durumda.

Paraguay ve Arjantin de rekor miktarda arazinin rekor kıran yangınlara yenik düştüğünü gördü.

Ermenistan- Azerbaycan Ateşkesi

Papa Françesko, düşüncelerini aynı zamanda Dağlık Karabağ bölgesindeki ateşkese de çevirdi.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında Cumartesi öğlen yürürlüğe giren Rus aracılı ateşkesi memnuniyetle karşıladığı belirten Papa, düşmanlıktaki duraksamasının hafif olduğunu itiraf ederek, bunun bölgede acı çeken sivillerin iyiliği adına devam etmesi için dua etti. Ardından Papa Françesko, herkesi mağdurlar ve hayatları tehlikede olanlar için dua etmeye davet etti. (Vaticannews)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi