21 Nisan 2021 Çarşamba

Papa Françesko: ‘‘Acıların Ortasında İsa Mesih, Tanrı’nın Dünyaya Verdiği İşarettir’’

Papa Françesko, bu yılki Noel ağacını ve Doğuş sahnesini Vatikan’a sunan heyete yönelik yaptığı konuşmada, ‘‘Noel bayramı bizlere İsa Mesih’in barışımız, sevincimiz, gücümüz ve esenliğimiz olduğunu hatırlatıyor’’ dedi.

Aziz Petrus Meydanı’ndaki görkemli ladin ağacı, Slovenya’nın Rinža nehri kıyısındaki Kočevje ormanlarından gelirken, seramik yemlik İtalya’nın Abruzzo bölgesindeki Castelli kasabası tarafından bağışlandı.

Ağaç ve Yemlik, Bir Umudun İşareti

Papa Françesko, Cuma günkü resmi açılış töreni öncesinde hazır bulunanlara teşekkür ederek, Noel simgelerinin her zamankinden daha fazla Roma halkı ve hacılar için bir umut işareti olacağını söyledi. Papa, ‘‘Ağaç ve Doğuş sahnesi, Kurtarıcımızın Doğuşunun gizemini imanla yaşamak için elverişli bir Noel atmosferi yaratmaya yardımcı oluyor’’ dedi. 

Kutsal Ailenin Alçakgönüllülüğü

Papa Françesko, Kutsal Aile’nin alçakgönüllülüğe değinerek, küçük bir odaya bile sahip olmadıklarını belirtti. Papa, ‘‘Yusuf, kendileri ve doğmak üzere olan bebek için bir yer ararken, Meryem her şeyi yüreğinde sakladı’’ dedi ve ‘‘Barış, sevinç, güç ve esenlik armağanlarına sahip olabilmek için, doğuş sahnesindeki karakterler gibi alçakgönüllü olmamız gerekiyor” sözleriyle konuşmasına devam etti. 

Papa Françesko, özellikle bu Noel’de insanların karşı karşıya kaldığı zorlukların altını çizerek, ‘‘Salgının yol açtığı acıların ortasında, küçük ve çaresiz İsa Mesih, Tanrı’nın dünyaya verdiği işarettir’’ dedi.

Koronavirüs önlemlerine uygun olarak Noel ağacı ve Doğuş Sahnesi Cuma öğleden sonra açılacak. Törene Vatikan Şehir Devleti Başkanı Kardinal Giuseppe Bertello ile Genel Sekreteri Episkopos Fernando Vérgez Alzaga başkanlık edecek.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi