2 Aralık 2021 Perşembe

Papa Françesko: ‘‘Episkoposlar, Hizmet Hayatına Çağrılmaktadır’’

Papa Françesko, Pazar günü Aziz Petrus Bazilikası’ndaki Kutsal Ayin sırasında iki yeni episkopos atayarak, onlara başkalarına hizmet etmek ve yakınlık duymak için çağrıldıklarını söyledi.

Papa, konuşmasında Müjde’yi tüm halklara ilan etmeleri ve onları kurtuluşa götürmeleri için İsa tarafından dünyaya gönderilen on iki Havari’den esinlendi.

Kutsal Ruh’un Armağanı

Papa Françesko, ‘‘Bu havarisel hizmeti nesilden nesile sürdürmek için Onikiler, arkadaşlarını bir araya topladı ve onlara el koyarak Mesih’ten aldıkları Ruh’un armağanını aktardı. Böylece Kilise’nin yaşayan geleneğinde, episkoposların devam eden hizmetiyle Kurtarıcı’nın işi bu güne kadar devam etmekte ve gelişmektedir’’ dedi.

Hizmet İçin Seçilmek

Yeni Episkoposlar Guido Marini ve Andrés Gabriel Ferrada Moreira’yı ‘sevinç ve şükranla’ karşılayan Papa, kendilerine hizmet hayatı için seçildiklerini söyledi.

Papa, episkoposlara Tanrı Sözü’nü her fırsatta ilan etmelerini ve cemaatlerine yakın olmalarını tavsiye ederek, ‘‘Kilisede imanın, hizmetin ve yardımseverliğin koruyucuları olacaksınız. Bu nedenle, Tanrı’ya yakın olmak için O’nun merhametini ve şefkatini yansıtmalısınız’’ dedi.

Yakınlık

Papa Françesko, bir episkoposun ilk görevinin Tanrı’ya yakın olmak olduğunun altını çizerek, onları yüreğiyle dua etmeye çağırdı. İkinci görevlerinin diğer episkoposlara yakın olmak ve haklarında kötü söz söylememek olduğunu belirten Papa, üçüncü olarak rahiplerin en yakın komşuları olduğu gerçeğini unutmamalarını istedi ve episkoposları, bir baba gibi rahiplere açık olmaya davet etti.

Son olarak Papa Françesko, episkoposların sürülerine yakın olmasının önemli olduğunun altını çizerek, onların da ‘sürüden alındıklarını’ hatırlattı. Episkoposların bu yakınlık yolunda büyümeleri için dua eden Papa, İsa Mesih’i örnek göstererek, ‘‘O, her zaman yakın olmuştur ve bizlere her zaman yakındır’’ dedi. (vaticannews)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi