23 Mart 2023 Perşembe

Papa Françesko: ‘‘İsa’nın Müjdesini Duyuranlar Üzülemez’’

Papa Françesko, Müjdeleme (Tanrı Sözü’nü paylaşma) tutkusuna ve apostolik gayrete adanmış yeni ilmihal döngüsünün üçüncü toplantısında, Müjde’nin herhangi bir siyasi, ahlaki veya dini mesajla karşılaştırılamayacağını belirterek, Tanrı Sözü’nün sahip olduğu ayırt edici özellikleri paylaştı. 

İlk belirleyici özelliğin ‘sevinç’ olduğunu belirten Papa, ‘‘Müjde, ‘iyi haber’ anlamına gelir. İsa’ya tanıklık etmek, O’nun adıyla başkalarına yaklaşmak, hiçbir kelimeyle ifade edilemeyecek çok güzel bir armağandır. Müjde’de sevinç vardır. Bir inanlı güzel şeyler hakkında konuşabilir, ancak ilettiği haberde sevinç yoksa bir anlam ifade etmez’’ dedi. 

Papa, Müjde’nin duyurulmasında ikinci ayırt edici özelliğin, ‘kurtuluş’ olduğunu belirtti. İsa Mesih’in tutsakların serbest bırakılması için gönderilmesine atıfta bulunan Papa Françesko, ‘‘Müjde’yi duyuranlar, başkalarına baskı uygulayamaz, ancak onları rahatlatabilir. Barış götürün, suçluluk değil. İsa’yı izlemek, acı ve fedakârlık gerektirir. Ancak Mesih’e tanıklık edenler, yolculuğun zahmetinden çok hedefin güzelliğini paylaşır’’ dedi.

Müjde’nin duyurulmasında üçüncü ayırt edici özelliğin ‘ışık’ olduğunu söyleyen Papa Françesko, İsa’nın körlerin gözünü açmak için geldiğini belirtti. Papa, ‘‘İncil’de kör bir adamın İsa’nın dokunuşuna dek şifa bulmaması çarpıcı bir gerçektir. Bu sadece Mesih ile birlikte gerçekleşecek bir vaattir. Sadece fiziki bir görüşle ilgili değil, aynı zamanda yaşamı yeni bir bakışla görmeyi sağlayan ışıkla ilgilidir. Işığa dönüş, sadece yeniden doğuşla sağlanır. Hristiyan birinin yaşamı vaftizle başlar’’ dedi.

Papa Françesko, dördüncü husus olarak ‘şifayı’ vurguladı. Papa, ‘‘İsa, ezilenleri özgürlüğe kavuşturmak için geldi. Yükü olanların bağışlanmaya ihtiyacı vardır. İsa’ya inananlar, tüm borçları silen bağışlama gücüne sahip olmalıdır’’ dedi.

Papa Françesko, son olarak ‘Tanrı’nın lütfuna’ değindi. ‘‘Yaşamı yenileyen lütuf, İsa Mesih aracılığıyla gelir’’ diyen Papa, ‘‘Müjde’nin duyurulması Tanrı’nın şaşılası lütfunu ortaya çıkarır. Çünkü önemli işler başaran biz değil, Rab’bin lütfudur. Bunlar Tanrı’nın şaşırtıcı işleridir. Müjde’nin sevinç verici ilanı, özellikle yoksullara hitap eder. Çünkü onlar Tanrı’nın sevgili halkıdır’’ dedi. (Fides)

TBMM’den Hatay için ‘Roma Şehri’ Hamlesi

Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören tarihi eserlerin nasıl ayağa kaldırılacağına ilişkin çalışmalar yürütürken,...

Afganistan’da Deprem: Ölü ve Yaralılar Var

Afganistan'ın Hindikuş bölgesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Pakistan ve Hindistan'ın çeşitli şehirlerinde de hissedilen depremde ilk...

Birleşik Krallık’ta Kiliseler Hedefte

İngiltere'nin Bath kentindeki birçok kilise, vandalların saldırısına uğradı. Özellikle kiliselerin çatısına saldıranlar, ciddi miktarda maddi hasara yol...

İsrail’de Kral Darius’un Adını Taşıyan 2500 Yıllık Yazıt Bulundu

İsrail'de Kral Darius'un adının yazılı olduğu 2.500 yıllık bir çanak çömlek parçası keşfedildi.Büyük Darius olarak da bilinen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi