27 Ocak 2022 Perşembe

Papa Françesko, Kıbrıs ve Yunanistan’ı Ziyaret Edecek

Papa Françesko, Yunanistan’ın başkenti Atina ve Midilli adasına seyahat etmeden önce 2-4 Aralık tarihlerinde Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’yı ziyaret edecek.

Holy See Basın Ofisi, Cuma günü resmi olarak Papa Françesko’nun Aralık ayı başlarında Kıbrıs ve Yunanistan’a 5 günlük Apostolik Yolculuğa çıkacağını duyurdu.

Papa, ziyaretini, 2-4 Aralık tarihlerinde Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da gerçekleştirecek. Daha sonra 4 Aralık’ta Yunanistan’a gidecek ve Roma’ya döneceği 6 Aralık’a kadar Atina ve Midilli’yi ziyaret edecek.

Holy See Basın Ofisi’nden yapılan bir diğer açıklamaya göre, Papa, ülkelerin sivil makamlarının ve Episkoposlar Konferanslarının daveti üzerine Kıbrıs ve Yunanistan’a olan Apostolik Yolculuğu üstleniyor.

Ziyaretin tam programı zaman içinde açıklanacak.

Kıbrıs’a İkinci Kez Papalık Ziyareti

Papa Françesko’nun Kıbrıs ziyareti, 2010 yılında Akdeniz ada ülkesine Apostolik Yolculuk yapan selefi, 16. Benedict’in ayak izlerini takip edecek.

Kıbrıslıların büyük çoğunluğu kendilerini Rum Ortodoks olarak tanımlıyor, ancak ulusun yaklaşık 11.000 imanlıdan oluşan canlı bir Katolik topluluğu var. Birçoğunun kökleri, 12. yüzyılda Yeruşalim’in düşmesinden sonra buraya yerleşen Haçlılara kadar uzanıyor.

Aziz Paul MS 1. yüzyılda Kıbrıs’ta durmuş ve adanın Romalı valisi Sergius Paulus’u Hristiyanlığa döndürmüştü.

Gelenek, İsa Mesih’in ölümden dirilttiği Aziz Lazarus’un zulüm korkusuyla Kıbrıs’a kaçması ve Havariler Barnabas ve Pavlus tarafından Kition Episkoposu olarak atanmasına dayanıyor. Mezarı, güneydeki Larkaka şehrinde Bizans döneminden kalma Aziz Lazarus Kilisesi’nin altında yer alıyor.

Midilli’ye Dönüş

Bu ziyaret, Papa’nın 2016 yılında Yunanistan’ın Midilli adasına yaptığı 1 günlük ziyaretin ardından Yunanistan’a yapacağı ikinci ziyaret olacak.

İlk ziyareti sırasında Papa Françesko, Ekümenik Patrik Bartholomeos ve Atina ve Tüm Yunanistan Başepiskoposu II. Ieronymos ile birlikte Moria mülteci kampını ziyaret etmişti.

Papa, 3 Suriyeli mülteci aileyle birlikte Vatikan’a geri döndü ve 6’sı çocuk 12 kişinin tümüne sığınma hakkı verdi.

Moria Mülteci Kampı, bir yangının çıkması ve kampın büyük bölümünü yok etmesi üzerine Eylül 2020’de kapatılmıştı. (Vaticannews)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi