18 Eylül 2021 Cumartesi

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı. Patlamanın enkazından yapılan anıt heykele “Jest” adı verilirken, Lübnan halkının bir kısmı adaletin anıtlardan daha önce gelmesi gerektiğini söyledi. Patlamanın birinci yılına dair İnsan Hakları İzleme Örgütü de yayımladığı raporunda bazı Lübnanlı yetkililerin amonyum nitratın yarattığı ölümcül riskleri bildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın üzerinden 1 yıl geçmesinin ardından patlamanın meydana geldiği alanda anıt heykel açıldı. 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını ve 207 kişinin hayatını kaybettiği patlama alanına yapılan heykel enkazdan kalanlarla yapıldı. Bir dizi özel şirket tarafından finanse edilerek gerçekleştirilen heykele “Jest” adı verilirken, eseri patlamanın kurbanlarını anmak istediğini söyleyen Beyrutlu bir sanatçı ve Lübnanlı mimar Nadim Karam geliştirdi.

Nadim Karan

Eseri geliştirenlerden Lübnanlı mimar Nadim Karam, hayatını kaybedenlerin ailelerinin de yapılan işe olumlu bakmasını umduğunu söylerken, ”Küllerden yapılmış bir dev, şehrin yaraları ve henüz iyileşmeyen insanların yaraları var” diye konuştu.

Beyrut Limanı’ndaki patlamada 207 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmış ve Beyrut’un büyük bir bölümü yok olmuştu.

Patlamanın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hiçbir üst düzey yetkilinin soruşturma altına alınmadığı aktarılırken birçok Lübnanlı, adaletin anıtlardan önce gelmesi gerektiğini söyledi.

‘BAZI LÜBNANLI YETKİLİLER RİSKLERİ BİLİYORDU’

İnsan Hakları İzleme Örgütü de patlamanın birinci yılında yayımladığı raporda, bazı Lübnanlı yetkililerin meydana gelen ölümcül patlamadan önce Beyrut limanında depolanan amonyum nitratın yarattığı ölümcül riskleri bildiğini ve bunu zımnen kabul ettiğini gösteren güçlü kanıtlar olduğu sonucuna varıldığını açıkladı.

Yayımlanan raporda 700 sayfadan fazla bulgu ve belge yer alırken, soruşturmada ayrıca, birden fazla Lübnanlı yetkilinin Lübnan yasalarına göre cezai olarak ihmalkar olduğuna dair kanıtlar olduğu sonucuna varıldığı aktarıldı. (NTV)

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi