17 Mayıs 2021 Pazartesi

Patrik II. Sahak: ”Evlilik En Küçük Kilisedir”

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Ortaköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi’ndeki Kutsal Sunu Ayinine Riyaset etti. Kilise Vakıf Başkanı İskender Şahingöz, Patrikhane önderliğindeki Bilgisayar Kampanyasına 30 bilgisayar bağışı sözü verdi.

Pazar günü, Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Apostolik Kilisesi’nde Kadasetli Patrik Sahak II’nin riyaset ettiği Kutsal Sunu ayinini Peder Zaven Bıçakçıyan sundu.

Rab’bin sofrasına diyakonlar ve okuyucular da hizmet ettiler. İlahileri Kıdemli Okuyucu Rober Doğanay’ın orgu ve şefliğinde kilisenin okuyucuları seslendirdi. Ayine Peder Şirvan Mürzyan’ın yanı sıra değişik semtlerden gelen inanlılar da iştirak ettiler.

Kilise takvimine göre, Kutsal Kitap’tan Markos 10:1-12 bölümleri okundu. Patrik Hazretleri bu bölümlerdeki evlilik konusu üzerine vaaz verdi.

Evlilik töreni sırasındaki, bazı sembolik anlamları açıkladı.

Vaazdan bazı başlıklar şöyle;

“Evlilikte en önemli şey sevgidir. Evlilik sosyal bir müessesedir ve toplumun sağlıklı olması için sağlıklı aileler kurmak gerekir. Evlilik en küçük kilisedir. Sevgi özünde insanın kalbinde bulunan iradeli güçtür. Sevgi ışık gibidir, neye yöneltirsen onu aydınlatır. Sevgini Tanrı’ya yöneltirsen, O’nu aydınlatırsan, o zaman O’nun da seni sevdiğini anlayacaksın.”

Vaazının sonunda, patrikhanenin önderliğindeki, ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılan bilgisayar kampanyasından da söz eden Kadasetli Patrik Sahak II, bugüne kadar gelen bağışlarla 160 öğrenciyi sevindirdiklerini ancak 60 öğrencinin daha ihtiyacı olduğunu dile getirdi ve “Rabbin Duası” ile ayin son buldu.

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi Vakfı başkanı İskender Şahingöz, bu 60 bilgisayardan 30 adetinin kendi vakıfları tarafından bağışlanacağı müjdesini verdi. Toplatı sonunda bahçede bulunanlara da 30 bilgisayarın bağışlanacağı müjdesi duyuruldu.

Araştırma: En Fazla Covid-19 Aşısı Olan Dini Grup, Hristiyanlar

İstatistiklere göre, 50 yaşın üzerindekiler arasında aşı olma ihtimali en yüksek olan dini grup Hristiyanlar. Veriler, ileri...

Adana’daki Sin Manastırı Keşfedilmeyi Bekliyor

Adana’nın Kozan ilçesindeki, ''Torosların Sümelası'' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu...

Son Dakika: Kademeli Normalleşme Takvimi Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00'te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak kademeli normalleşme planını açıkladı. Buna...

Bodrum’daki 2 Bin Yıllık Şapel Turizme Kazandırılacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihi Gara Şapel’in kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara başlandı.Şapelin sahibi...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi