27 Eylül 2022 Salı

Patriklik Sosyal Yardım Komisyonu’nun Yeni Ofisi Açıldı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 11 Ekim Pazartesi günü, Patriklik Sosyal Yardım Komisyonu (PSYK) yöneticilerini Patrikhane kabul salonunda kabul etti. Görüşmede Peder Şirvan Mürzyan ve PSYK Mülteci Destek Komisyonu Başkanı Peder Şahen Ohanyan da hazır bulundular.

Görüşme hep birlikte söylenen Rab’in Duası ve bereket duasıyla başladı. PSYK üyeleri öncelikle Kadasetli Patrik Hazretleri’ne geçmiş olsun dileklerini sundular ve kendileri için her zaman duacı olduklarını söylediler. 

Sonrasında, komisyonun 2021 yılı geçmiş dönem faaliyetleri hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleşti. PSYK Başkanı Haçik Canel söz alarak, Patriklik Makamı’nın himayesinde faaliyet gösteren PSYK’nın hizmet alanlarını ve 2021 yılı içerisinde alt komisyonları eliyle hangi sosyal yardım hizmetlerinin sunulduğunu belirtti. 

Patrik Hazretleri’nin talimatlarıyla 16 Mart 2020’de faaliyet göstermeye başlayan komisyonun 2021 Eylül ayı itibariyle hizmet verdiği aile sayısı 700’ü geçerken, yaklaşık 1600 kişiye sosyal destek hizmeti vermektedir. PSYK, Patriklik Makamı’na bağlı olarak, kiliselerin fakirler kollarıyla koordineli olarak çalışmakta ve düzenli aralıklarla sistematik bir şekilde hizmet etmektedir. 

Görüşme esnasında, 2021 yılının son çeyreğinde gerçekleşecek olan sosyal destekler hakkında bilgiler de sunuldu. Komisyonun faaliyetlerinin Ermeni toplumunun hayırseverlerinin yardımlarıyla taçlandığı belirtilirken, bu bağlamda komisyona maddi desteğin her zaman gerekli olduğu vurgulandı.  

Patrik Hazretleri, PSYK’nın çalışmalarını takdir etti ve fikir alışverişi gerçekleşti. Komisyonun özellikle salgın sürecinde Ermeni toplumu içerisinde bir ışık olarak parladığını ve toplumun sosyal yardıma muhtaç evlatlarına Patriklik Makamı adına hizmet götürüldüğünü belirtti. Bu kutlu hizmetin devam etmesi için kendisinin her zaman destekleyici olduğunu belirtti. Bu bağlamda, kendi talimatı doğrultusunda Patrikhane çatısı altında bugün itibariyle PSYK Ofisi’nin artık resmen faaliyete geçtiğini ve komisyonun Patrikhane binası içerisinde daha ulaşılabilir olacağını söyledi. 

Görüşme sonrasında, Patrik Hazretleri önderliğinde PSYK üyeleri, Patriklik bünyesinde resmen hizmete geçen PSYK Ofisi’ne geçtiler ve burada dualarla açılış töreni gerçekleşti. Patrik Hazretleri, bu ofisin Ermeni toplumunun ihtiyaç sahipleri için yeni bir ümit ve sevinç kaynağı olmasını diledi. PSYK yöneticileri, pederane yaklaşımları için Patrik Hazretleri’ne teşekkür ettiler. Patrik Hazretleri de, ziyaretçilerin şahsında tüm gönüllülere hizmetlerinden dolayı teşekkür etti ve kendilerine başarılar diledi. 

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi