23 Ekim 2021 Cumartesi

Patriklik Sosyal Yardım Komisyonu’nun Yeni Ofisi Açıldı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II., 11 Ekim Pazartesi günü, Patriklik Sosyal Yardım Komisyonu (PSYK) yöneticilerini Patrikhane kabul salonunda kabul etti. Görüşmede Peder Şirvan Mürzyan ve PSYK Mülteci Destek Komisyonu Başkanı Peder Şahen Ohanyan da hazır bulundular.

Görüşme hep birlikte söylenen Rab’in Duası ve bereket duasıyla başladı. PSYK üyeleri öncelikle Kadasetli Patrik Hazretleri’ne geçmiş olsun dileklerini sundular ve kendileri için her zaman duacı olduklarını söylediler. 

Sonrasında, komisyonun 2021 yılı geçmiş dönem faaliyetleri hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleşti. PSYK Başkanı Haçik Canel söz alarak, Patriklik Makamı’nın himayesinde faaliyet gösteren PSYK’nın hizmet alanlarını ve 2021 yılı içerisinde alt komisyonları eliyle hangi sosyal yardım hizmetlerinin sunulduğunu belirtti. 

Patrik Hazretleri’nin talimatlarıyla 16 Mart 2020’de faaliyet göstermeye başlayan komisyonun 2021 Eylül ayı itibariyle hizmet verdiği aile sayısı 700’ü geçerken, yaklaşık 1600 kişiye sosyal destek hizmeti vermektedir. PSYK, Patriklik Makamı’na bağlı olarak, kiliselerin fakirler kollarıyla koordineli olarak çalışmakta ve düzenli aralıklarla sistematik bir şekilde hizmet etmektedir. 

Görüşme esnasında, 2021 yılının son çeyreğinde gerçekleşecek olan sosyal destekler hakkında bilgiler de sunuldu. Komisyonun faaliyetlerinin Ermeni toplumunun hayırseverlerinin yardımlarıyla taçlandığı belirtilirken, bu bağlamda komisyona maddi desteğin her zaman gerekli olduğu vurgulandı.  

Patrik Hazretleri, PSYK’nın çalışmalarını takdir etti ve fikir alışverişi gerçekleşti. Komisyonun özellikle salgın sürecinde Ermeni toplumu içerisinde bir ışık olarak parladığını ve toplumun sosyal yardıma muhtaç evlatlarına Patriklik Makamı adına hizmet götürüldüğünü belirtti. Bu kutlu hizmetin devam etmesi için kendisinin her zaman destekleyici olduğunu belirtti. Bu bağlamda, kendi talimatı doğrultusunda Patrikhane çatısı altında bugün itibariyle PSYK Ofisi’nin artık resmen faaliyete geçtiğini ve komisyonun Patrikhane binası içerisinde daha ulaşılabilir olacağını söyledi. 

Görüşme sonrasında, Patrik Hazretleri önderliğinde PSYK üyeleri, Patriklik bünyesinde resmen hizmete geçen PSYK Ofisi’ne geçtiler ve burada dualarla açılış töreni gerçekleşti. Patrik Hazretleri, bu ofisin Ermeni toplumunun ihtiyaç sahipleri için yeni bir ümit ve sevinç kaynağı olmasını diledi. PSYK yöneticileri, pederane yaklaşımları için Patrik Hazretleri’ne teşekkür ettiler. Patrik Hazretleri de, ziyaretçilerin şahsında tüm gönüllülere hizmetlerinden dolayı teşekkür etti ve kendilerine başarılar diledi. 

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi