26 Kasım 2022 Cumartesi

Çinli Yetkililer, Yeni İnanlıların Vaftiz Olmasını Engellemeye Çalışıyor

Çin’in Guangdong eyaletindeki bir ev kilisesinin üyeleri, kilisenin beşinci yıldönümünü kutlayacakları gezi öncesi komünist yetkililer tarafından taciz edildi ve sorguya çekildi.

China Aid’e göre, Trinity Gospel Harvest Kilisesi’nin cemaati, bu ayın başlarında Huizhou sahilindeki bir otelde kalmak için gezi düzenledi, ancak polis memurları yeni inanlıların vaftiz edilmesini engellemek için geziye gitmemeleri konusunda uyardı.

Pastör Wang Yi

Çin hükümeti, liderlerin Pastör Wang Yi tarafından yazılan ve inanç özgürlüğünü savunan ‘Hristiyan İnancı Uğruna Bir Bildiri’yi’ imzalamasının ardından kilise üyelerini izliyordu. Kutlamadan bir gün önce, kilise üyeleri bir restoranda öğle yemeği yerken, otel sahibi rezervasyonlarının iptal edildiğini ve ödemelerin iade edileceğini bildirdi. Polis memurları pastör Mao Zhibin ve beş Hristiyan ile görüşerek, toplanıp kutlama yapmamaları gerektiğini söyledi.

Daha sonra restoran sahibi gruptaki diğer Hristiyanlara bir villa teklif ederken, polis memurları villaya gelerek kilise üyelerini sorguladı. Yıldönümü kutlamalarının yapıldığı gün ise, polis vaftiz töreninin gerçekleşmemesi için sahili çevreledi. Bu olay, Hristiyanlara yönelik devam eden zulmün sadece son örneği.

Çin’in dini azınlıkları baskı altına alma konusunda uzun bir geçmişi var. Özellikle Hristiyanlar onlarca yıldır şiddetin ve tutuklamaların hedefi oldu. CBN News geçtiğimiz günlerde hükümetin Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi’ndeki pastörlere, Çin Komünist Partisi’nin 100. yıldönümü dolayısıyla Başkan Xi Jinping’in yaptığı konuşmanın bölümlerini içerek şekilde vaaz vermelerini emrettiğini bildirdi. 2021 yılı itibariyle Kutsal Kitap uygulamaları Çin’deki App Store’dan kaldırıldı ve basılı sürümler çevrimiçi olarak satın alınamıyor. Basılı dini materyal dağıtan veya ibadet toplantıları düzenleyenleri ihbar eden kişilere 1.000 yuan (150 $) verileceği açıklandı.

Çin’deki Hristiyanlar, yaşananların Komünist Başkan Mao Zedong’un acımasız döneminden bu yana kendilerine uygulanan en kötü zulüm olduğunu bildiriyor. (cbn)

Ekümenik Patrik Bartholomeos’tan, Ukraynalılara Yardım

Ekümenik Patrik Bartholomeos, saldırılar nedeniyle evlerini kaybeden veya evlerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalılar için yardım elini...

Kilisede Evlenenlere Para Ödülü

İtalya'nın konuştuğu öneriİtalya'da Lig partisi milletvekilleri, Temsilciler Meclisi'nde sundukları yasa tasarısında, kilisede Katolik nikahıyla evlenecek çiftlere 20...

Yeni Peder Cimi Serkek, İskenderun Süryani Katolik Kilisesi’nde Ayin Gerçekleştirdi

İskenderun Mor Pavlos Süryani Katolik Kilisesi'nde geçtiğimiz hafta sonu bir ayin gerçekleştirildi. İstanbul’dan gelen Peder Cimi Serkek’in...

Düzce’de 5,9’luk deprem: Biri ağır 50 yaralı

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08'de İstanbul ve Ankara'da da hissedilen 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem başta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi