24 Ekim 2021 Pazar

Çinli Yetkililer, Yeni İnanlıların Vaftiz Olmasını Engellemeye Çalışıyor

Çin’in Guangdong eyaletindeki bir ev kilisesinin üyeleri, kilisenin beşinci yıldönümünü kutlayacakları gezi öncesi komünist yetkililer tarafından taciz edildi ve sorguya çekildi.

China Aid’e göre, Trinity Gospel Harvest Kilisesi’nin cemaati, bu ayın başlarında Huizhou sahilindeki bir otelde kalmak için gezi düzenledi, ancak polis memurları yeni inanlıların vaftiz edilmesini engellemek için geziye gitmemeleri konusunda uyardı.

Pastör Wang Yi

Çin hükümeti, liderlerin Pastör Wang Yi tarafından yazılan ve inanç özgürlüğünü savunan ‘Hristiyan İnancı Uğruna Bir Bildiri’yi’ imzalamasının ardından kilise üyelerini izliyordu. Kutlamadan bir gün önce, kilise üyeleri bir restoranda öğle yemeği yerken, otel sahibi rezervasyonlarının iptal edildiğini ve ödemelerin iade edileceğini bildirdi. Polis memurları pastör Mao Zhibin ve beş Hristiyan ile görüşerek, toplanıp kutlama yapmamaları gerektiğini söyledi.

Daha sonra restoran sahibi gruptaki diğer Hristiyanlara bir villa teklif ederken, polis memurları villaya gelerek kilise üyelerini sorguladı. Yıldönümü kutlamalarının yapıldığı gün ise, polis vaftiz töreninin gerçekleşmemesi için sahili çevreledi. Bu olay, Hristiyanlara yönelik devam eden zulmün sadece son örneği.

Çin’in dini azınlıkları baskı altına alma konusunda uzun bir geçmişi var. Özellikle Hristiyanlar onlarca yıldır şiddetin ve tutuklamaların hedefi oldu. CBN News geçtiğimiz günlerde hükümetin Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi’ndeki pastörlere, Çin Komünist Partisi’nin 100. yıldönümü dolayısıyla Başkan Xi Jinping’in yaptığı konuşmanın bölümlerini içerek şekilde vaaz vermelerini emrettiğini bildirdi. 2021 yılı itibariyle Kutsal Kitap uygulamaları Çin’deki App Store’dan kaldırıldı ve basılı sürümler çevrimiçi olarak satın alınamıyor. Basılı dini materyal dağıtan veya ibadet toplantıları düzenleyenleri ihbar eden kişilere 1.000 yuan (150 $) verileceği açıklandı.

Çin’deki Hristiyanlar, yaşananların Komünist Başkan Mao Zedong’un acımasız döneminden bu yana kendilerine uygulanan en kötü zulüm olduğunu bildiriyor. (cbn)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi