22 Nisan 2021 Perşembe

Polis, Vaftiz Törenine Müdahale Etti

İngiliz polisi, izin verilenden daha çok kişinin katıldığı bir vaftiz törenine müdahale etti. 

Londra merkezli The Angel Kilisesi, Pazar günü 28 yaşındaki Pastör Regan King önderliğinde 30 kişinin katıldığı bir vaftiz töreni düzenledi. Ancak bildirilenden daha fazla kişinin katıldığı törende polisler 15 kişinin içeride kalmasına izin vererek, başka katılımcıların kiliseye girmesini engelledi. 

Güvenlik güçlerinin uyardığı Pastör King iç mekân hizmetini durdurarak, sosyal mesafe kurallarına bağlı olarak açık havada vaftizi gerçekleştirmeyi kabul etti. Polis memurlarının kısıtlamalara uyulmadığı takdirde mali cezanın uygulanabileceğini söylediği bildirildi. 

İsmi açıklanmayan polis sözcüsü, ‘‘Pastör, vaftizi veya yüz yüze kapalı alan hizmetini gerçekleştirmemeyi kabul etti ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalarak açık hava toplantısı düzenledi’’ dedi.

King, bir Facebook gönderisinde ‘kiliselerin kapatılmaya zorlanmasının yanlış olduğuna’ inandığını ileri sürerek ulusal düzeyde uygulanan karantinayı eleştirdi. King, ‘‘Hükümet için bunu yapmak yanlışsa, bizim için nasıl doğru olur? Bir Hristiyan olarak Kutsal Kitap’ın yasadışı kabul edildiği ülkelere nasıl gidebilirim ve oradaki kiliseleri nasıl teşvik edebilirim?’’ sorularını yöneltti.

31 Ekim’de İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs salgını nedeniyle 5 Kasım’dan 2 Aralık’a kadar ikinci bir ulusal karantina uygulanacağını duyurmuştu. Johnson, ‘‘Yaşadığımız şeyde yalnız olmadığımızı hatırlamalıyız. Belçika, Fransa ve Almanya’daki arkadaşlarımız da benzer adımlar atmak zorunda kaldı. Mart ve Nisan aylarında uygulanan tam ölçekli kısıtlamalara geri dönmeyeceğiz. Daha az engelleyici ve daha az kısıtlayıcı olacak. Ama mesaj aynı: Evde kalın’’ açıklamasında bulundu.

Karantina emri, online yapılamayan işler, tıbbi randevular veya market alışverişi gibi gerekli durumlar dışında evde kalmayı gerektiriyordu. Eğlence mekânları kapatıldı ve restoranların yalnızca paket servis hizmeti sunmasına izin verildi. 

İkinci karantina haberi, yeterli önlemleri aldığını iddia eden birçok dini lider tarafından eleştirildi. Geçen hafta 120’den fazla dini liderden oluşan bir grup, karantina nedeniyle hükümete karşı yasal işlem başlattı.

Pastör Ade Omooba, ‘‘Bu önemli bir konu ve ibadet özgürlüğü için adli bir inceleme başlatmaktan başka alternatifimiz kalmadı. Hükümeti, kilise hizmetlerinin hayati önemini anlamaya ve kilisenin devletten bağımsız olduğu ilkesini tanımaya çağırıyoruz’’ dedi. (CT)

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi